1 Şubat Dünya Hijab Günü

01 Şub 2015

Bangladeşli bir Müslüman olan Nazma Khan, 11 yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç ettiğinde, okuldaki tek başörtülü öğrenci olarak öğrenimine başlar. Tek kelime İngilizce bilmeyen bu genç kız, başörtüsü taktığı için diğer öğrenciler hatta öğretmenleri tarafından alay konusu haline gelir. Türlü hakaretlere maruz kalarak başörtüsünden vazgeçmeye zorlanır. Bütün olumsuzluklara göğüs gererek öğrenimine üniversite ile devam ederken, menhus 11 Eylül olayı gerçekleşir.  Bu saldırıyla birlikte tüm dünyadaki müslümanlara karşı başlatılan algı operasyonu, Amerika’da başörtülü bir müslüman olan Nazma için hayatı yaşanmaz hale getirir. Çünkü o başörtüsü ile Müslümanlığını alanen göstermektedir. İşte tüm bu zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan Nazma Khan, kendisine yapılanları asla unutmaz ve kendi işini kurduktan sonra tüm dünyada farkındalık oluşturacak bir projeyi uygulamaya koyar.

World Hijab Day

hijab

Belki ilk defa duyuyorsunuz böyle bir günün olduğunu. Belki de anlam veremeyerek “ne gerek vardı?” diyorsunuz. Ben de ilk duyduğumda çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Bu sene 3. kez kutlanacak olan Dünya Başörtüsü/Hijab Günü, yaklaşık 116 ülkede Müslüman başörtülü kadınlar ve başörtüsü  kullanmayan kadınlar arasında empati kurmayı amaçlıyor. İsteyen bir gün, isteyen bir hafta ya da daha fazla bir süre boyunca başörtüsü kullanarak, tesettürlü bir kadının yaşadıklarını deneyimlemeye çalışıyor. Bunun tesettürün tam karşılığı olmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat etkinliğe katılan kadınların örtünmeyi seçen kadınlara bakışının değiştiğini ve ön yargılarının kalktığını düşünürsek, barış içinde bir dünyayı amaçlayan bu hareketi gönülden desteklememiz gerektiğini düşünüyorum.

Daha fazla farkındalık, daha büyük bir anlayış ve barış dolu bir dünya için;

Dünya Hijap Gününüz Kutlu Olsun!

world-hijab-day

[wa-wps]

Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Yorumlar

  1. Empati kurabilmenin en güzel yollarından biri olabilecek Dünya Hijab Günü nü kutluyor, okuduğum en detaylı yazılardan biri olduğu için yazar Yasemin Özkazanç’ı ayrıca tebrik ediyorum.

    • Yasemin Özkazanç diyor ki: Şubat 9, 2015 at 16:34:47

      Ayşe Betül Hanımcım;
      Tevazu gösterip yazıma bıraktığınız içten yorum için teşekkür ederim. Bugünün anlam ve önemine dair aynı duyguları paylaştığımıza çok sevindim. Selamlar, sevgiler <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir