Düğün Stresinizi Yenebilmek İçin 10 Altın Kural…

23 Nis 2015

DÜĞÜN STRESİNİZLE BAŞA ÇIKIN!

Bahar mevsiminin başlangıcı ile havaların ısınması şüphesiz insanların daha çok dışarı çıkması için zemin hazırladı. Dışarı çıktığımızda bilimum koru, köşk, otantik mekânlar ve sahillerde evlenen çiftleri ve fotoğrafçılarını daha sık görebiliyoruz. Özellikle yaz mevsiminde evlenmeyi tercih edenler için bahar mevsimi düğün öncesi son rötuşların yapıldığı dönem olduğu için epey stresli geçer. Geç gelen mobilyalar, ölçüsü uymayan perdeler, kesimi tutmayan gelinlikler, ev ihtiyaçları, hesabı kabardıkça kabaran kredi kartları, yeni bir ailenin parçası olmaya çalışmak ve dahası…  Peki hayatınızda bir kez yaşadığınız ve tekrarı olmayan bu özel dönemi ilişkiniz için nasıl olumlu hale getirirsiniz?

Kate-Middleton-Wedding

Henüz geç kalmadıysanız ve düğününüze yaklaşık 8 ay varsa;

  1. EVLİLİK OKULUNA KAYDOLUNevlilik okulu

Nişanlınızı da kolunuza takıp; sizin gibi nişanlı çiftlerin olduğu evlilik okuluna gidin. Uzmanlar eşliğinde evliliğe ve bu dönemin olası krizleriyle nasıl başa çıkacağınız hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Şayet nişanlınız ve sizin yoğun çalışma saatleriniz var ve böylesi bir eğitim için vakit oluşturamıyorsanız bir diğer önerimize bakmanızda fayda var.

  1. EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK ALINevlilik öncesi danışmanlık

Hayatınızda önemli bir karar veriyorsunuz. Elbette çekindiğiniz konular olabilir. Bu konuları  her ne kadar daha önce evlenmiş tecrübeli kişilere danışsanız da; danıştığınız kişiler size yalnızca kendi tecrübeleri üzerinden yardımcı olabilir. Evlilik özel bir kurum olan aileye açılan kapıdır. Dolayısıyla her ailenin kendine has bir dinamiği vardır. Bir ailede işe yarayan diğer ailede problem yaratabilir. Bu yüzden ilişkinizi objektif açıdan en iyi değerlendirebilecek konumda olan kişi bir uzman klinik psikologtur.

Evlilik öncesi danışmanlık almanın avantajları:

a.İlişkiniz hakkında iç görü kazanırsınız. Eşinize karşı büyük bir aşkla bağlı olduğunuz için evlilik süresince karşılaşabileceğiniz olası problemlere karşı objektif olamayabilirsiniz. Evlendikten sonra “ama sen böyle değildin, nasıl bana bunu dersin?” demek istemiyorsanız ilişkinizi objektif değerlendirecek bir uzman görüşüne ihtiyacınız vardır.

b. Uzman bilgisinden yararlanırsınız. Aile ve çift terapistleri boşanmanın eşiğine gelmiş, ya da ekstramarital ilişki gibi ailevi krizlerin yaşandığı pek çok aileyle çalışmaktadır. Bu krizlere klinik gözlem metoduyla yargılamadan yaklaştıkları için bir üst konumdan olayları değerlendirebilirler. Ayrıca psikolog supervizyon yani seans hakkında  kendisinden bir üst düzey uzmandan değerlendirmeler alır. Bu yüzden size maksimum düzeyde fayda sağlayabilecek bir çözüme ulaşacağınız yolda ışık tutacaktır.

c. Hiçbir evlilik %100 güçlü değildir. Evlilik iki kişinin kavga etmeden yaşaması değil, yapıcı biçimde tartışıp, maksimal düzeyde olumlu çözümler üretmeye çalıştığı bir kurumdur. İlişkiler asansör gibidir, zaman zaman eksilere düşüp, zaman zaman zirveye çıkabilir. İnsanlara ağır gelen travmalara müdahale edildiği gibi, evliliğin de travmalarına müdahele edilebilir.

3. NİŞANLINIZIN EN KÖTÜ HALİNİ KABULLENİP SEVMEYİ ÖĞRENİN

3-X-MAN-Wolverine-Claws-High-Quality-of-Refinement-Cosplay-Props-Video-Display

Nişanlınızın sizi en çok kızdırdığı bir anı düşünün ve bu anın fotoğrafını zihninizde çekin. Bir de nişanlınızın sizi en çok mutlu ettiği bir anı düşünün ve bu anın fotoğrafını zihninizde çekin. Bu iki resim arasındaki farklılıklar ve benzerlikler neler? Olabildiğince benzerlik bulmaya çalışın ve nişanlınızda sizin asla vazgeçemeyeceğiniz bir özelliği seçin ve bunu zihninize kaydedin, emin olun işinize yarayacak.

  1. AİLELER ARASINDA KIYAS ve YARIŞMALARDAN KAÇININ!

Senin annen “şu kadar çeyiz aldı, benim annem daha fazla çeyiz aldı” şeklinde konuşmalardan kaçının. “Fatma’nın kayınvalidesi ona şu kadar bilezik almış, siz bana şu kadar bilezik aldınız” gibi yersiz konuşmalardan mutlaka kaçının. Önemli olan sizin kendinizi güzel hissetmenizdir. Unutmayın kendinizi güzel ve güvende hissetmiyorsanız, vücut tipinize uygun olmayan bir renk ve kıyafet tercih ettiyseniz, en pahalı kıyafeti giyseniz dahi hoş bir görüntü sergileyemezsiniz.

tumblr_mlhca1XkCD1r568bqo1_500_large

  1. SEN DİLİYLE KONUŞMAYIN!

Örneğin evde perdelerin ölçüsü yanlış yapılmış ve siz bu duruma kızıyorsunuz. Eşinize “Bu perdelerin ölçüsü alınırken ustayı kontrol etmedin mi? Bir işi takip etmeyi beceremiyorsun” demek yerine “Perdelerin ölçüsünün yanlış alınmış olmasından gerçekten rahatsızlık duyuyorum. Beraber ustayı arayalım mı?” şeklinde yapıcı ifadelerle yaklaşın. “BİZ” kavramını vurgulayın.

  1. HER GÜN KENDİNİZE ÖZEL BİR ZAMAN AYIRIN!

tumblr_nknbq46UuK1qapk2qo1_500Nişanlılık yoğun bir dönem olsa da, en azından her gün 15 dakika zihninizi boşaltmak için kendinize ayırın. Bu 15 dakikada ne geçmişi, ne de geleceği ya da evlilik hakkında yapacaklarınızı düşünmeyin. Şayet 5 vakit namaz kılıyorsanız, namazın hemen ardına bu zamanı 3 dakikaya bölerek ekleyebilirsiniz. Gün içinde müsait olamıyorsanız sabah namazından sonra ya da yatsı namazından sonra bunu uygulayabilirsiniz.

  1. NİŞAN ve DÜĞÜN ARASINDA YAPACAKLARINIZI ADIMLARA BÖLEREK PROGRAMLAYIN.
  2. NİŞANLINIZLA TARTIŞTIĞINIZ KONULARI AİLENİZE ANLATMAKTAN KAÇININ.
  3. FARKLILIKLARA KARŞI TOLERANSLI OLUN.tumblr_m1xvf1OOzK1rt3aelo1_1280

Siz ve eşiniz ayrı aileden geliyorsunuz ve farklı gelenek ve kültürel yapıda büyüdünüz. Aynı yörenin insanı, hatta akraba olabilirsiniz. Bir kişinin parmak izinin bir başkasının parmak izinden nasıl farklıysa, herkesin aile yapısı da böyle farklıdır. Dolayısıyla ailenizde alıştığınız düzeni aramaktan vazgeçin.

10. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRMEYİ UNUTMAYIN..

Hayatınızda önemli bir karar veriyorsunuz. Bitişler kadar başlangıçlar da streslidir çünkü içerisinde DEĞİŞİM vardır. Değişim belirsizliklerle gelir, belirsizlikleri tolere edip, tevekkül etmeyi deneyin. Sonuçta siz stres yapsanız da yapmasanız da bir şekilde evleneceksiniz. Kendinize küçük hedefler koyun. Örneğin, yemek takımını almak gibi… Bunu yaptıktan sonra mutlaka sevdiğiniz bir aktiviteyi yapın ya da kendinize bir meyve suyu, kahve ısmarlayın 🙂

Son olarak Yunus Emre’nin sözüyle “Yaratılanı sevin, yaradandan ötürü..”. Değerlerinizin belirleyicisi insanlar olmasın. “Ağaca dayanma çürür, insana güvenme  ölür “diye atalarımız bir diğer özlü söz ile her şeyin geçici olduğunu belirtmişlerdir.

Umarız tavsiyelerimiz size yardımcı olur,

Sevginizi ölümsüzleştirmeye doğru attığınız bu adımda sevginizin hep ilk anki gibi taze kalması ve mutlu olmanız dileğimle…

Sevgiyle kalın!

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir