2016 İlkbahar Yaz Kesim ve Kalıpları

02 Apr 2016

Tesettür giyim 2016 ilkbahar yaz trendlerinden bahsettiğim yazı dizisinin 3. ve son yazısında, bu kez bu sezon karşılaşacağımız kesim ve kalıplardan bahsedeceğim. Kesim ve kalıp bir elbisenin temelidir desek yeridir. Düzgün çıkarılmamış veya farklı vücut tiplerine uygun tasarlanmamış kesim ve kalıplar, olsa olsa kumaş israfı olur. Şu vitrinde güzel duran ama üstünüze olmayan elbisenin muhtemelen bir kesim/kalıp problemi vardır. Bu yüzden kesim ve kalıplar da en az renk ve desenler kadar, hatta belki onlardan da daha önemlidir. Peki bu yaz hangi kesimleri ve kalıpları göreceğiz? Bu sorunun cevabını desenlerle ilgili yazımda olduğu gibi sırayla vermek istiyorum: basit ve yenilikçi kesimler, geometrik kesimler, asimetrik kesimler ve mullet kesimler.

1. BASİT ve YENİLİKÇİ KESİMLER

Bu yıl dünya modasında görmeye alışkın olmadığımız basit ve yenilikçi kesimlerin rüzgarı esti. Özellikle Lacoste ve Jonathan Saunders gibi bazı koleksiyonlarda karşımıza çıkan bu kesimlerin tesettür giyime uyarlanıp uyarlanamayacağından tam emin değilim. Zira bu kesimlerde açık omuzlar ve katlı kesimler ön plandaydı. Ben biraz daha uyarlanabilir bulduğum tasarımların görsellerini paylaşıyorum.

Lacoste_spring_summer_2016_collection_New_York_Fashion_Week6

Jonathan_Saunders_spring_summer_2016_collection_London_Fashion_Week1

2. GEOMETRİK KESİMLER

Dünya moda haftalarında ön plana çıkan kesimlerden biri de geometrik kesimlerdi. Eğer orantılı ve dengeli bir vücudunuz varsa geometrik kesimli parçaları listenize alın derim. Matematik modayla buluşunca ortaya bu renkli kareler çıkıyor.

geometric cuts

Stella_McCartney_spring_summer_2016_collection_Paris_Fashion_Week2

3. ASİMETRİK KESİMLER

Bir kaç sezondur tesettür giyime de damgasını vuran asimetrik kesimler özellikle parçalı ve katlı tuniklerde karşımıza çıkmıştı. 2016 ilkbahar yaz sezonunda dünya modasında ise özellikle bir teki açık bırakılmış omuzlar ve asimetrik etek kesimleriyle karşımızda. Asimetrik ve mullet kesimlerin her vücut tipine ve her kadına yakıştığını düşünüyorum. Bence bu sezon asimetrik kesimleri görmezden gelmeyin.

Skirt-Fashion-Trends-Spring-Summer-2016-2

Spring-Summer-2015-Fashion-Trends-2 (1)

4. MULLET

Gelelim en son ve bana göre en trendy kesime: mullet. Mullet, arkası önünden uzun kesimlere verilen isim. Özellikle vücudun daha dengeli görünmesini ve dikkatleri üst bedene değil de eteğe toplamayı sağladığı için benim favori kesimlerimden biri. Elbette mullet kesimleri kullanırken dikkatli olmak ve boyumuza göre orantılı parçaları tercih etmek gerekiyor.

5-Spring-Summer-fashion-dresses-2015

2-Spring-Summer-fashion-dresses-2015

[wa-wps]
Paylaş

Modest lifestyle blogger. Moda, trendler, hayat tarzı, kitaplar ve filmler hakkında yazar. Yemek yapmayı ve yemeyi sever. Şu sıralar kendi blogu olan urbanmodest.com ve tr.urbanmodest.com ile uğraşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *