2016 İlkbahar / Yaz Trendi: Yeni Romantik

25 Şub 2016

 

Yaklaştığımız İlkbahar/Yaz sezonuyla birlikte hepimiz not defterlerimizi çıkartıp bu senenin notlarını aldık. Podyumda salınan mankenlerin giydiği her tasarımdaki en ince detayı inceledik, kendimize kısa kısa özetler çıkarttık. Aldığımız bu notlar içerisinde en çok dikkatimizi çeken ise tasarımcıların çoğunlukla çiçekler, uçuşan organze ve tül kumaşlar ve fırfır detaylarına yer vermeleri oldu. Bütün bunlar şüphesiz romantik detaylardı, ama gelişen ve globalleşen dünyada artık hiçbir şey aynı değildi.

Yeni klasör (7)

Bu farklılaşımın üyelerinden birisi de modada romantik kavramıydı. Genel anlamda en “romantik” tasarımlara sahip koleksiyonları hazırlayan moda devlerinden birisi Valentino bile o eski romantikliğini üzerinden atmış yepyeni bir dinamik üzerine koleksiyonunu inşa etmiş.

chloé ilkbahar yaz 2016

Chloé dendiği zaman aklınıza ilk gelen üç şey nedir? Benim hiç şüphesiz pastel tonlar, sade tasarımlar, ve hafif kumaşlar. Benim aklımda bu üç kilit kelime ile kodlanan marka bu sene koleksiyonunda genel olarak aynı çizgide ilerlemiş olsa da daha canlı renklere de yer vermiş. Dantel, püskül gibi detaylarla desteklenen romantik tasarımlar yaz aylarının canlılığını iliklerimize kadar hissettirdi.

 carolina herrrera

Çiçeklerin efendisi Carolina Herrera bu sene de klasik çiçek desenlerinden vazgeçmemiş. Yine klasik çizgileri ve gömlek yakalarının devam ettiği tasarımlarda genel olarak görmeye alıştığımız ağır kumaşlar yerine en küçük meltemde bile uçuşacak dokular tercih edilmiş.

Yeni klasör (4)

Her koleksiyonu birer sanat eseri olan Elie Saab yeni romantik akımının en başarılı isimlerinden birisi. Çiçek desenleri, pastel tonlar, uçuşan kumaşlar, dantel ve fiyonk detaylarının hakim olduğu koleksiyonda  beyaz ve açık tonlara ağırlık verilmiş.

tadashi shoji

Tadashi Shoji koleksiyonunda çiçek aplikelere sıkça yer vermiş. Pastel tonların ağırlıklı olduğu koleksiyondaki yıldız parça ise ortadaki mor tuvalet.

dolce and gabanna

Dolce&Gabanna’nın çiçeklerle bezeli koleksiyonundan hangi parçayı koyup çıkaracağımızı şaşırdık desek yeridir. Her türlü tasarımlarına çiçekleri adapte eden başarılı marka, en maskülen parçalardan birisi olan pantolon ceket takımlarına bile romantik detayları adapte etmeyi başarmış.

marchesa

Marchesa markası gerek yoğun fırfırları, gerek aplike çiçekleri gerekse yoğun tüllü tasarımları ile podyumdaki mankenlerin peri kızları gibi görünmesini sağlamış.

Chanel

Son olarak tabii ki modanın baş tacı Chanel’den bahsetmeden bir sezon incelemesini bitirmek söz konusu olamaz. Chanel de kendi eşsiz tarzı ile bu trendin detaylarını tasarımlarıyla harmanlamış. Hem romantik hem de asi detayları bir arada tutan tasarımlar ile zıt kutupları bir araya getiren koleksiyon oldukça renkli.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir