2016 Moda Trendleri Maksimum Egsantrik

08 Şub 2016

Bugünün yaşlanmayan büyümeyen çekici kadınları, “Maksimum egsantrik” akımının en iyi temsilcilerinden. Bu akım temelinde korkusuzluğu, kararlılığı ve “Ben beğendiysem gerisi mühim değil” tavrını barındırır. 60’lı yılların baskın üniforma stiline karşı güçlü bir duruş olan maksimum egsantrik akımı, ilk defa 70’li yıllarda filizlenmiş, 80’lerde boy atmış ve günümüzde ise kök salmıştır. “Ben beğendiysem gerisi mühim değil” diyecek kadar maksimum eksantrik iseniz,  ya da bir parça ışıltı yetiyorsa, moda dünyasının parlak silüetleri gardırobunuzdan fazlasını değiştirmeye hazır.

maximalist

Gucci, Prada, Marc Jacobs, House of Holland, Dries Van Noten’den Emilio Pucci’ye kadar dünyaca ünlü her marka ve tasarımcı, ışıltıları hayal gücünü zorlayan kumaşlar ile birleştirdi. Bu akım 2016 İlkbahar / Yaz sezonunda öylesine baskın ki, Prada altın rengi ruj ile çarpıcılığın sınırla”rını zorladı. Gucci ise, bu akımı elbiselerinde vurguladı. Net tavrını koruyan Gucci, yine de bütüne bakıldığında sadelikten çok uzaktı. Moda dünyası toplu halde sadelikten kaçarken, ofis ortamında giyilebilir takımlardan kısıtlı örnekler vermekle yetindiler.

tesettür

Nakışlar, el örgüsü süveterler, kısa box blazer dediğimiz kutu gibi ceketler, taban tabana zıt ama şaşırtıcı bir uyum içinde. İşlemeli çantalar, tesadüfen çekmecede bulup yakanıza iliştirmiş gibi görünen armalar ile sadelikten uzun yıllar kaçacakmışız gibi bir hava estiriyor. Farklı kumaşları kullanma cesaretini veren podyumlar, her materyali takıya dönüştürme yetkisini kadınlara çoktan verdi bile. İddialı ayakkabılar da takı görevi görmeye hazır. Bu kadar yoğun ışıltının, çabasız ve salaş bir stil ile birleştirilmesinin nedeni ise, rahatlığın bu yıl daha da önemli oluşu. Bunu dolgu topuklardan anlamışsınızdır.

marc-jacobs

Solda Marc Jacobs’un ceketi, sağda ise Dries Van Noten’in bol pantolonu 2016 boyunca hangi parçaları edinmeniz gerektiğini net biçimde ortaya koyuyor. Küçük renk oyunları ile, karmaşanın içinden muhteşem bir uyum çıkabilir. Desenler, işlemeler aykırı görünse de içlerinden bir renk tonunu baskın olarak kullanmanız yeterli. Dilerseniz Van Noten Dries gibi aksesuarda yarışın, ya da Marc Jacob’s gibi mavi tonlarını yakalamaca oynayın.

2016 boyunca  etkisini gösterecek olan egsantrik maksimalizm, zamanla içinizdeki çocuğu yeniden keşfetmenize öncü olabilir. Bunun için biraz hayal gücü yeterli. Kumaşçılara yeni bir gözle bakmaya ne dersiniz? Neticede hayal gücü, maksimum mutluluk getirir 😉

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir