3 Adımda Çocuğunuzla Uzlaşın!

26 Kas 2016

“Çocuğuma sözümü geçiremiyorum ve kendi istediği olana kadar yakamdan düşmüyor.” diyen anne-babalar, tükenmişlik duygusuyla yakınıyorlar. Acaba bu çocuklar davranışlarıyla bize neyi tam olarak ifade etmeye çalışıyor? İşte size bu konuda yardımcı olacak 3 altın öneri!

how-to-deal-with-misbehaved-children_178e7545b539f07c

  1. Özellikle çalışan annelerin çocuklarında oluşturdukları profil “İşine geç kalan ve telaşlı anne”dir. Eve geldiği gibi kendisini mutfağa atar ve yemek hazırlar. Ardından başka başka işlere yetişeyim derken, çocuğun uyku vakti gelir; anneyle vakit geçiremeden yeni bir güne uyanır ve okula gider. İşte bu telaşların ve koşturmaların altında “Yavrucuğum sana vakit ayıramıyorum, çünkü çok daha önemli işlerim var” mesajı yatıyor. Oysaki insan sevdiğini hem üzmek istemez, hem de sevdiğiyle vakit geçirmek ister; duygusal paylaşımlarda bulunur. Bunu çocuğuna gösteremeyen bir annenin en büyük sıkıntısı, hırçın bir çocukla mücadele ediyor olmasıdır. Eğer günde en az yarım saat çok kaliteli vakit geçirebilirseniz çocuğunuzla, her şeyin ne kadar güzel gittiğini siz de fark edeceksiniz. Çocuğunuz sizi incitmemek için elinden geleni yapmaya çalışacaktır.
  2. Çocukların olumsuz taraflarını çok iyi gördüğümüz gibi düzeltmeleri için hemen harekete geçeriz. Zaman içerisinde olumsuz eleştirilere fazlaca maruz kalan çocuklarda, değersizlik duygusu oluşabilmekte, bu da hırçınlığa ve saldırganlığa sebep olabilmektedir. Ancak her çocuğun takdir edilecek çok güzel, erdemli davranışları da vardır. Çocuklara takdir ve onay vermek, kendilerini iyi hissettirdiği için sakinleştiriyor ve uyumlu hale getiriyor. O halde çocukların olumlu davranışlarını takip ettiğinizi “Bugün oyuncağını arkadaşınla paylaşman çok hoşuma gitti.” gibi ifadelerinizle belirtmelisiniz. Böylece sizin takdir ve onayınızı alan çocuklar, güzel davranışlarını tekrarlama olasılığını da arttıracaktır.
  3. Son olarak, rutin giden davranışlardan çocuklar bir süre sonra sıkılmaya başlayabiliyorlar. Özellikle de her kuralı harfi harfine yerine getirilmesini isteyen anne-babaların tutumundan çok rahatsız olabiliyorlar. Kuralları zorunlu olarak yerine getiren çocukta “bıktım artık” durumu oluşunca ve buna karşı çıkamayacağını anlayınca; sert tepkiler, hırçın davranışlar sergilemeye başlıyor. Yetişkinler olarak, bizler bile zaman zaman kendi kurallarımızda bir takım değişiklikler yapabiliyoruz, ve sorumluluklarımızı erteleyebiliyoruz. Böylece yükümüzü hafifletmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde çocuklarımıza da toleranslı olabilmeliyiz ve onların ileride bir takım takıntılar da geliştirmemeleri için mükemmelliyetçi tutumlardan uzak durmalıyız!
[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir