3 Adımda Dikkati Arttırma Yöntemleri

18 Eki 2016

Dikkat Dağınıklığını Önleyebilirsiniz!

Birden fazla uyaranların bulunduğu bir ortamda, tek bir noktaya odaklanmanın güçlüğünü  yaşayabilirsiniz. Ancak, özellikle bir işe odaklandıktan bir kaç dakika sonra başka bir işe geçiyor veya çabuk sıkılıyorsanız, odaklanma konusunda çalışmanız gerecektir. Çünkü dikkatin dağınıklığı, doğru bilgiyi sağlam bir şekilde öğrenebilmenin önündeki en büyük engel olabildiği gibi, bazı yanılgılara da sebep olabiliyor. Okulda, evde, iş yerinde ve daha birçok yerde, elde edebileceğiniz başarının çok altında bir performans sergilemenin temelinde de yetersiz odaklanma yatmaktadır. Mesela bazı öğrencilere bakarsınız çok zor soruları gayet iyi çözebilirken, en basit soruları kaçırabiliyor, hata yapabiliyorlar. Bunun önüne geçebilmek ve daha başarılı olabilmek adına hangi çözüm önerilerinin olduğuna  hep birlikte bakalım!

20-career-jumbo

  1. İnsanoğlu sosyal bir varlık olmakla birlikte, başkaları tarafından yeteri kadar sevilme, kabul edilme ve değerli hissetme gibi temel ihtiyaçlara sahiptir. Bu ihtiyaçlarını ise, onlara karşı sergilediği bazı tutum ve davranışlar neticesinde elde etmeye çalışır. Başarılarının temelinde de bu gereksinim vardır. Bir işte gösterdiği yüksek performans sonrasında aldığı güzel ilgi, alaka ve takdir ile sonuçlandığı için, bu ve benzeri duyguları yeniden tadabilme adına, gayretini ve çalışma isteğini arttırmaya gidecektir. İşte bu noktada, dikkat eksiliğinin temelinde yatan duygunun da sevilme, değerli hissedilme ve yeterli öz güven ihtiyacının yatmakta olduğunu görüyoruz ki, yaptıkları işlerden çabuk sıkılma ve birinden diğerine çok hızlı geçişler yoluyla tatminsizlik duygularını yoğun yaşama vardır. Bu yüzden, dikkat eksiliği ile mücadelede başarı hissini tatmaya yönelik çalışmalarda bulunmak gerekmektedir.
  2. Algıda seçicilik çok önemlidir. Ayrıntıyı ve önemli noktaları gözden kaçırmamaya yönelik olarak, bir yazı içerisindeki ‘T’ harfini 60 saniye tutarak seçebilme ve onları sayma tekniğini kullanabilirsiniz. Bir de süre tutmaksızın gördüğünüz tüm ‘T’ harflerini saydıktan sonra, aradaki dikkat seviyesini ölçebilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemle dikkati yoğunlaştırmada artış da yaşayabilirsiniz.
  3. Son olarak da sessiz olmayan ortamlarda, bir kaç kelimeyi sırasına uygun bir şekilde gördükten sonra, araya bir kaç dakika zaman koyup bir daha sırasını bozmadan aynı kelimeleri tekrarlama yöntemini günde bir kaç defa deneyebilirsiniz. Zaman içerisinde yeni bir şeye odaklanmada ve onu sonuna kadar götürebilmekte bu tekniklerin işe yaradığını fark edeceksiniz.

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir