3 Adımda İyi Hissetmek!

05 Mar 2017

 

Bir yanımız çocuk, bir yanımız ebeveyn, bir yanımız ise yetişkindir her birimizin. Bu üç parçadan oluşuyor olmamız, içinde bulunduğumuz ortam ve duruma göre doğru davranabilmemiz içindir. Bazen bir sıkıntı gelir başımıza ve hiç bitmeyecek hissi uyandırır. Ya da yaptığımız bir yanlış ile işin içinden çıkamaz zanneder, derin suçluluk duyarız. Oysa içimizde üç farklı parça bulunuyor ve her biri ayrı duyguları uyandırıp yönlendirebiliyor. Dolayısıyla bizim iyilik halimizi olumsuz etkileyen suçluluk, affedebilme mücadelesi ve bir hata ile birlikte gelen “her şey artık çok kötü” duygularını anlayabilmek için, içimizde bulunan parçaları keşfetmek gerekiyor. şimdi üç adımda nasıl iyi hissedilir ona bakalım!

  1. Suçluluk duygusu kişinin ruh sağlığına zarar verirken, pişmanlık ise geliştirir ve sorunları çözümler. Ayrıca suçluluk  en ilkel parçamız olan çocuk yanımızın bir duygusudur. Gerek kendisini gerekse de başkalarını suçlayan kişi, var olan hayat enerjisini yavaş yavaş tüketir. Böylece harekete geçecek gücü bulamaz. Fakat doğru olan, yapılan hatayı tekrarlamama ve suçlayıcı tavır yerine “belki zamanı geri alsaydım, belki aynı tercihi, aynı konuşmayı ve aynı davranışı sergilerdim; çünkü o anki ruh halim öyle gerektirirdi” diyebilmektir. Pişmanlıkla gelen telafi edebilme arzusu, kişiyi harekete geçirir; olumlu değişimler sağlar. Bu da kişiyi iyi hissettirir.
  2. Affedebilme sancısı çok çetindir. Belki yaşadığımız acının veya kırgınlıkların derin olması, affedebilmemizi zorlaştırmaktadır. Fakat unutulmaması gereken şey, affetmek zorunda olmadığımızdır. Bunun yerine, yetişkin parçamızla yaklaşıp, tüm olumsuz yaşanmışlıkları geride bırakabilmeli, önümüze bakabilmeliyiz.
  3. Son olarak da, yaptığımız yanlışların hangi parçamızın bir zorlantısı olduğunu bilmek gerekiyor. Mesela çocuk parçası için belirgin duygu “ya hep, ya hiç”tir. Bazen istemeden yaptığımız bir yanlış için “ben hepten suçluyum” diyerek sorunu çözemeyiz. Her birimiz hata yapabiliriz; fakat bir parçamızın bu hatayı yaptığını, diğer parçamızın ise suçsuz olduğunu bilmeliyiz. Hangi durumlarda nasıl hissettiğimizi kendimize sorarken, bunun aynı zamanda hangi parçamıza ait olduğunun da farkında olmalıyız. Yetişkin parçamız ile duyduğumuz pişmanlıktan sonra, ayağa kalka bilmeli, iyi tarafımızı görebilmeliyiz.
[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir