4 Adımda Çocuğunuza Sorumluluk Eğitimi!

22 Şub 2018

 

Çocuğunuzun odasına girdiniz ve etrafın dağınıklığını fark ettiniz. Nasıl tepki verirsiniz? Birçok anne yüksek ses tonuyla bağırırken, bazıları çocuğunun yanına oturup nasihat vermeye başlar. Bazıları ise hiç tepki vermeden odadan çıkar gider. Bir başka zaman da eve gelir gelmez çocuğun çantasını evin ortasına attığını gören ebeveyn sıkıntılı anlar yaşamaya başlar. Oysa iyi bir sorumluluk eğitimi kazanan çocuk, kendi işini bilir ve onu ebeveyni söylemeden yerine getirir. İşte dört adımda sorumluluk eğitimi!

cocuk-egitimi-sorumluluk

  1. İşe kolay olandan başlayın. Çocuğunuzun evde yaptığı dağınıklıkta evin ortasına bıraktığı çantasıyla başlayabilirsiniz mesela. Eğer “odanı toparlamalısın her gün” derseniz, bu başlangıç için zor bir iştir. Ancak adım adım ilerlerseniz, çocuğunuzun bilincine önemli bir görev şeklinde tüm yapması gerekenler yerleşecektir.
  2. Önce model olun. Mesela ortada duran çantayı “eve geldiğimizde eşyalarımızı yerine koymalıyız” diyerek tepkisel olmayan hareketlerle normal bir şekilde yerden alın ve odasına götürün. Çocuğunuz, ne yapılması gerektiğini sizden görmelidir.
  3. Sonra çocuğunuza gelip sarılın “bak yavrucuğum sen de böyle yaparsan ben çok mutlu olurum; bunu çok iyi yapabileceğini de biliyorum” diyerek duygularınızı anlatın.
  4. Son olarak da eğer çocuğunuz dediğiniz gibi yapmış ise, “aferin yavrum, sana çok teşekkür ederim; iyi ki benim evladımsın” şeklinde yaptığını onaylayın ve takdir edin. Unutmayın ki takdir gören davranış tekrarlanır. Eğer çocuğunuzun çantasını kaldırmadığını görür iseniz döngüyü başa alıp uygulamayı tekrar edin, ta ki çocuğunuz yerine getirene kadar. Sonra diğer sorumluluklarına geçebilirsiniz…
[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir