5 Adımda Modası Geçmeyen Moda

02 Ara 2015

Alışveriş hayatımızın olmazsa olmazlarından. Yeni şeyler alıp giyinmek, dolabımızı yenilemek, trendleri yakalayabilmek, hepimizin sevdasıdır. Her ne kadar moda takibini sevsek de, dolabımızda modası geçmeyecek her daim kurtarıcı parçalar da olsun isteriz. Sadece moda açısından değil cebimiz açısından da önemli. Her yıl bütçe ayırmaktansa aldığımız ürünü uzun yıllar keyifle giyinmeyi kim istemez.

Özellikle de tesettür modasında kap, pardesü gibi dış giyime daha çok para harcadığımız bu ürünleri uzun zaman giyinmeyi arzularız. Tabi aldığımız kıyafeti defalarca severek, keyifle giyinmek için, çabuk yıpranmaması ve modasının geçmeyip her sezon trendlerine ayak uydurması da gereklidir. Peki, modası geçmeden, kolayca eskimeden, hevesimiz kaçmadan giyebilmek için kıyafetimizin ne gibi özellikleri bulunması gerekir? Bu soruyu beş şıkta sizler için yanıtlayalım;

Alışverişimizdeki seçimlerimizde en başta kumaşın kalitesi, sonrasında rengi, modeli, detayı, rahatlığı dikkat etmemiz gereken hususlardır.

dore-dugmeli-petek-dokumali-pardesu--lacivert--vivezza-121874-121874-5 fermuarli-pardesu--lacivert--abaci-giyim-166009-166009-1 kase-kap--antrasit--refka-163705-2 sal-yakali-pardesu--yesil--vivezza-97957-1 (1) fermuarli-pardesu--lacivert--abaci-giyim-166009-166009-1 dugmeli-pardesu--hardal--abaci-giyim-166024-166024-2

1.Kumaşın kalitesi: Her ne kadar kaliteli kumaş pahalı olsa da kıyafetin ömrüyle fiyatını çarpınca en doğru seçimin kaliteden yana olduğunun sonucu çıkar. Kumaşın kalitesi sağlıklı olmasından geçer. Bunu anlamak için üç şeye dikkat etmek gerekir.

  • Kumaşın kokusunun olmamasıdır. Kokan kumaş kimyasal kalıntısının belirtisidir.
  • Nefes alması, yani suyu anında içine çekebilecek olan kumaşlardır. Bu kumaşlar nefes aldığı için terletmez.
  • Alacağınız ürünün kumaşına dokunun sert, kaba, yumuşak ya da pürüzsüz mü olduğunu hissederek cevaplayın. Dokunduğunuzda rahatsızlık hissi veriyor mu vermiyor mu? Elinize hoş gelmesi kumaşın dokumasının iyi olmasındandır.

2.Rengi: Genelde siyah, beyaz, lacivert, kahverengi, gri, bej her sezonunun rengidir. Son yıllarda bu renklere yeşil, mavi, sarının ara tonları da eklendi. Her sezon öne çıkan renkler değişse de saydığımız renkler her daim varlığını korumaya devam ediyor.

3.Modeli: Tercihiniz klasik kesimlerden yana olsun. Klasik kesimler her koleksiyonun vazgeçilmezidir. Sezonluk model istemiyorsanız, asimetrik kesimlerden uzak durun. Asimetrik kesimlerin her sezon kesim trendi farklı olur. Bu sezon aldığınızı diğer sezon giymeye bilirsiniz.

4.Detayı: Tasarım genellikle detaylarda saklıdır. Detaylar kıyafete şıklık ve hava katan zarifliklerdir. Lakin detaylarda her daim kendini yeniler. Klasikleşmiş bir detay yoktur. Peki, sürekli değişen detaylarda modası geçmeyecek detayı nasıl yakalarız? Kıyafetin içine gizlenmiş, modelin kalıbına yakışmış, kıyafetle bir bütün olmuş, sade detaylar hiç bir zaman demode olmaz. Göze çarpan, nakışlı, çiçekli, böcekli, kıyafetin ana renginin zıddı olan bir renkten olan detaylar sezonluktur.

5.Rahatlığı: Kıyafetinizin kalıbının vücut tipinize yakışan kalıp olması ve giyince sizi huzursuz etmemesi demektir. Dikişi, kalıbı içinize sinmeyen, üzerinize yapışan veya çok bol duran kıyafetler huzursuzluk verir. Giydiğinizde içinde kendinizi rahat hissediyorsanız, aynaya bakınca tamamdır, diyorsanız tamamdır. İyi günlerde kullanın.

İyi günlerde kullanın demişken, her alışverişinizde ne aldığınızı sorgulayıp öğrenmeye çalışın. Bunun için ürünlerin etiketlerinden faydalanabilirsiniz. Aldığınız ürünün üzerindeki etiketin bildirilerini inceleyin. Yıkaması, kurutması ve ütülemesinin nasıl olacağı gibi kullanma talimatına uymaya özen gösterirseniz kıyafetinizin ömrüne ömür katmış olursunuz.

Bu seçenekleri göz önüne alarak yaptığınız alışverişinizin sonuncunda hem bütçeniz bazı seneler nefes alır, hem de dolabınızda tabiri caizse hayat kurtarıcı, sizinle klasikleşen, size özgü yıllanacak tarzınız olur.

fermuarli-kap--taba--bsl-161531-3 kadife-kap--vizon-veteks-line-166620-1 kapitone-kap--haki--allday-165510-1 kurk-yakali-kap-lacivert-vivezza-146606-1 fermuarli-kap--haki--abaci-giyim-166029-3kapitone-kap--lacivert--kayra-159030-2

Ürünleri incelemek ve sipariş vermek için görsellerin üzerine veya buraya tıklayabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir