5 Farklı Tarzda İşlemeli Ceket

17 Oct 2016

İşlemeli parçalar, son zamanlarda oldukça trend. Özellikle geçtiğimiz Paris moda haftasında bomba etkisi yaratan işleme tekniği, abiye ve ağır elbiselerden, gündelik hayata transfer oldu. Kabanlarda, eteklerde bolca kullanılırken, bu tekniğin en çok ceketlere yakıştığını düşünüyorum. Sonbaharı doyasıya yaşadığımız şu günlerde, ceket kullanmak oldukça kullanışlı. Romantik sonbahara son derece yakışan işlemeli ceket, yılın en yeni trendini üzerinizde taşımanızın en kolay yolu.

2903242800_2_2_1

İşlemeli ceket, aynı teknikten oluşuyor olsa da, işleme  deseni ceketin aslını belirleyen adım oluyor. Daha sonrasında renkler ve ceketin biçimi, tarzını belirliyor. Bu sayede ne şekilde kombinlenmesi gerektiğine karar veriyorsunuz. Örneğin romantik gül desenine sahip bu ceket, kırmızı-siyah çarpıcılığını, bomber kesimiyle arttırıyor. Salaş bir görünüm vadeden bomber ceketler, tesettür giyimde eteklerle kombinlenebildiği gibi, elbiselerin üzerine de giyilebiliyor. Örneğin bu ceket, siyah balıkçı yaka bir elbise ile, oldukça uyumlu olacaktır. Aynı zamanda ceketi kombininizde patlatmış olacaksınız.

islemeli-ceket-3

Metalik akımına, gerçek metal parçaları ile en gerçekçi uyumu sağlamış olan bu ceket, işlemenin modern ayağını temsil ediyor. Klasik bir metod olarak bildiğimiz ve genelde aklımıza nostaljik esintileri getiren işleme, modern materyallerle son derece genç ve asi bir görünüm yakalayabilir.

islemeli-ceket-5

Marin tarzı, genelde ilkbaharda podyumlarda görünür. Denizi anımsatan ve denizci tarzı duran marin tarzında, çift sıralı düğmeler, hakim yakalar, dar kesimler ve jilet görünümler yer alır. Bunların hepsine birden sözcülük eden bir ceket, siyah İspanyol paça pantolonla yada dar kesim bir etekle kombinlenebilir. Bu tarz ceketler, sadelikten hoşlanırlar ve fazla rengi kaldırmazlar.

islemeli-ceket

Militer tarz olan bu cekette ise, kırmızının keskin hatları ile belli ettiği şeritler bulunuyor. Kısa, crop kesim denilen biçimdeki ceketi, A kesim eteklerle yada dar eteklerle kullanabilirsiniz. Bunun yanında  sivri yaka beyaz gömlekle son derece uyumlu olacaktır. Sonuçta militer tarz, ciddiyet ve klasik tarzı kapsar.

islemeli-ceket-2

Son parça, crop kesim altın işlemeli ceket… Altın renginin getirdiği şatafatı kullanarak, özel günlerinizde elbisenizin üzerine alabileceğiniz bir parça olarak kullanabilirsiniz. Ancak modern kesimini kullanarak da, günlük hayatta, ofis tarzı bir kombinin yanında kullanılabilir.

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *