5. UTİB Ev Tekstili Tasarım Yarışması Başlıyor

26 Nov 2014

8 sene önce çaldığım her kapıda bana verilen tek cevap “tecrübeli tasarımcı arıyoruz” cümlesiydi. Ve o günlerde öyle kızıyor ve karşılığında cesurca söylediğim tek cümle; “Siz bizi alıp yetiştirmezseniz biz nasıl tecrübe kazanacağız?” diyordum. Haklısın cümleleri ile tüm kapılar yüzüme kapandı. Çocukluktan bu yana el sanatları, tekstil, moda tasarım üzerine hayalini kurduğum mesleğimde adım atamamanın acısını 8 sene boyunca yaşadım. Beni tek ayakta tutan umutlarım ve hiç vazgeçmeyen hayallerim oldu. Geldiğim noktaya şükrediyor ve yarınların çok daha umutlu olacağına inanıyorum. Özellikle bugün umutlarımın arttığını birkez daha gördüm ve 5. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ev tekstil tasarım yarışması seminerinde teyit ettim. Günler öncesinden haberim olan bu seminerlerin Ankara’da düzenlenecek olan üniversitesi Hacettepe ve ben kampüsü öğrenmek için yetkiliye ulaştım. Yetkiliden Ufuk beyin telefonunu aldım ve seminer tarihi değişti. 3 gün sonra tekrar aradığımda seminer Gazi Üniversitesi Gölbaşı kampüsünde yer aldığını öğrenince; 1.5 saat öncesinden yola çıktım. Geç kalmama rağmen bana tek kişilik sunum yapan ve beni kampüsün kapısından almak için gelen Salih Bey’in yardımlarından sonra, bir kez daha anladım ki senin gibi düşünen insanların sayısı etrafında artıyor. Ufuk bey sunumda bana şunu söyledi; “10 kişi ya da 1 kişi bizim işimiz bu dedi ve güzel sunumu ile beni aydınlattı.”

Gelelim UTİB ev tekstili tasarım yarışması detaylarına;

Yarışmanın şartnamesi kısaca şöyle;

  1. Türkiye’de yaşayan herkes yarışmaya katılabilir.
  2. Öğrenci olma şartı var.
  3. Dört tane farklı kategoride ev tekstili ürün grubu bulunmakta ve sadece 1 kategoride yarışabilirsiniz.
  • Yatak grubundan; nevresim takımı, yatak örtüsü-yastık ve yorgan
  • Banyo grubundan; bornoz, havlu ve peştamal
  • Perde grubundan; kalın ve tül perde
  • Koltuk grubundan; döşemelik kumaş şeklinde bu kategorilerden birini seçerek hazırlık yapılacak.

Yarışma aşamaları ise; 2 şekilde gerçekleşiyor.

  1.  Online başvuru ile ön elemedir. Burada esin kaynağınız, ürün ya da çizim, kullandığınız alana göre giydirme gibi kısa bir hazırlık yer alıyor. Her ne kadar az ve öz olsa bile ilk aşama sizi finale götürecek. Bu yüzden olabildiğince özen göstermeniz sizi finale taşıyabilir.
  2. Ön elemeden geçen öğrenciler final gecesi için hazırlanacak ve burada çok daha detaylı bir şekilde sunum dosyası yer alacak. Esin kaynağından hazırlanacak teknik çizim paftası… El ile çizim ya da bilgisayarda hazırlanabilir. İkinci aşama çok daha teferruatlı bir hazırlık olduğu için şartnameyi muhakkak okuyun. Ufuk bey sunum yaparken bunu ısrarla söyledi. Şarnameyi çok iyi okumanızı istiyorum diye belirtti. Zaten en son başvuru tarihi 25 Şubat olduğu için bir saatinizi bu şartnameyi okumaya ayırabilirsiniz. Daha sonrasında bunu bilmiyordum demek yerine en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Ayrıca takıldığınız yerde muhakkak bir yetkiliye ulaşın. Size ellerinden geldiğince yardımcı olacaklar. Ben bugün bunun örneğini çok iyi gördüm ve bizzat yaşadım.

5. UTİB ev tekstili tasarım yarışması Şartnamesine ulaşmak için tıklayın…

ev tekstili tasarım yarşıması

Online başvuru için hazırlanan örnek pafta

por

Çizim, esin kaynağı ve giydirme simülasyonu ile online ön eleme başvurusunda olması gerekenler bunlar. Herhangi uzun bir yazı ya da teknik çizim gibi detaylara girilmeyecek. Ön elemeyi geçtiğiniz takdirde detaylar hazırlanmaya başlanması istenecek.

Online başvuru örneği için tıklayın…

tekstil

Peki, yarışmaya katılanlara ne gibi bir katkı sağlayacak?

4 kategoride yarışıldığı için 12 kişiye ödül verilecek. Birinciye 7.500 TL, ikinciye 4000 TL, üçüncüye ise; 3000 TL, para ödülü kişilerin kendi adı ile açılmış olan hesaplara yatırılacak. Ardından bir kişiye inovatif ödülü olan 10.000 TL para alacak. Bunun yanı sıra en güzeli yurtdışında 2 sene boyunca eğitim hakkı kazanma şansı elde edeceksiniz.

Kendi görüşüm ve notlarım; Yarışmayı bir para olarak görmeyin. Sadece para olarak çalıştığınız her şeyde sadece para kazanır ve ihtiyaçlarınızı temin edersiniz. Daha geniş ve büyük düşünün, hedeflerinizi belirleyerek bu yarışmada yer alın. Yarışmaya katılmazsanız kaybedeceksiniz, katılırsanız emin olun size bir gün tecrübe olarak geri dönecektir. Özellikle öğrenci kesimine yönelik yapılan bu yarışma gelecekte tekstil alanında sizi güzel başarılara taşıyacak.

Peki, özgün nasıl olunur, esin kaynağı nasıl bulunur? Tasarım yapan kişilerin en büyük sorunlarından birisi esin kaynağı ve özgün olmasıdır. Bu konuda size verebileceğim ufak bilgiler şöyle olabilir;

“Kendi hayatınız ilham kaynağınız olsun”

“Sadece kendinizle savaşın ve kendinizle mücadele edin”

“Başkaları neler yapıyor diye onları takip etmeyin, kesinlikle hayatınız size yön gösterecek”

İlham kaynağı noktasında böcek, çiçek, kuş, ağaç, heykel gibi objeler birçok kişinin ilk aklına gelendir. Ancak özgün tasarımların yer alacağı bu tasarımda ilham kaynağınız her şey olabilir. Siz yeterki kendi hayatınıza bakarak bunu ortaya çıkartın.

Unutmayın! Dünya markaları arasında yer alan Singer’in ilham kaynağı eşinin ta kendisi. Geceler boyunca dikiş diken eşinden ilham alarak yola çıktı ve şimdilerde dikiş tutkunlarının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Singerin çıkış noktası olan yazımı okumak için tıklayın…

Son kez farklı olmak için fazla hırsa kapılmayın ve sonrasında tasarımlar birbirine benziyor. Bu konuda bir yazarın sözü aklınıza gelsin.

“FARKLI OLMAYA ÇALIŞMA!

ÇÜNKÜ HERKES BUNU YAPIYOR ve HEPSİ DE BU YÜZDEN BİRBİRİNE BENZİYOR…” Erdal DEMİRKIRAN.

UTİB ev tekstili tasarım yarışması hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın…

Seminere geç kalmama rağmen bana tek kişilik sunum yapan Ufuk Oğhan’a ve kampüste kapıya kadar beni almaya gelen Salih Beye çok teşekkür ederim.

[wa-wps]

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Comments

  1. Yürekten başarılar dilerim, inanıyorum ki bu akademik anlamda bir başlangıç olacak…Ve artarak başarıların devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *