7 Adımda Daha Az Stresle Verimli Çalışmak!

17 Mar 2016

 

Sınavların yoğun ve stresli geçtiği şu dönemlerde, baharın da gelmesiyle yorgunluk hissi ve alerjik olma gibi faktörlerin de eklenmesi ders çalışmayı daha zor hale getirebiliyor. Bahar mevsiminde eğlenmek, gezmek daha cazip gelirken; ders anlamındaki yoğunluk bir o kadar da fazla olabiliyor. Peki bu dönemi hem mutlu hem de başarılı geçirebilmeniz için neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

7-adimda-daha-az-stresle-verimli-calismak

  1. Doğru nefes sağlıklı düşünmenin birinci şartıdır. Sağlıklı karar vermek de buradan geliyor. Diyafram dediğimiz karın nefesi, olması gereken en doğru nefestir. Yani göğüs kafesiniz değil karın bölgesi hareket etmelidir. Bu vesileyle beyninize yeterli oksijen gidecek ve stresi daha az yaşayacaksınız.
  1. Ders çalışmaya başlamadan önce hafif şeyler yemelisiniz. Ders sırasında kendinizi dinç hissetmenize yardımcı olacaktır.
  1. Organizasyon yapmadan derse başlamak verimliliği çok düşürdüğü gibi zaman kaybına da sebep olur. İyi bir ders organizasyonu demek, zihni öğrenmeye hazırlamak demektir. Mesela hangi konuları ne kadarlık bir zaman diliminde çalışılması gerektiğini (Bir saat içerisinde tarihten şu konu bitecek) belirlemek gibi…
  1. Yazarak çalışmak ise daha anlaşılır ve düzenli çalışmaya yardımcı olur. Öğrenirken önemli yerleri not almanız konuya olan hakimiyetinizi arttırır ve çabuk unutmanızı önler.
  1. Stresinizi azaltarak daha fazla öğrenebilirsiniz. Bunu da kendinizi ödüllendirerek, dinlenmelerle gerçekleştirebilirsiniz. Beyin dinlenmeye alındığında bile öğrenmeye devam eder, hem de daha etkili bir şekilde… Mesela pikniklere gidebilir, sevdiklerinizle buluşabilirsiniz.
  1. Yeni şeyler öğrenirken, “neden” sorusunu yönelterek bilginin kaynağına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu soru, sizin sıkılmadan konuya olan hakimiyetinizi sürdürmenize yardımcı olacaktır.
  1. Ve son olarak da öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşmanız; yani başkalarına da öğretmeniz en güzel öğrenme tekniklerinden biridir diyebiliriz.

Başarılar dileriz…

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir