7 Farklı 'Hayır' Diyebilme Yolu

09 Nov 2016

 

“Hayır!” yaşamınızın ilk yıllarında öğrendiğiniz bir kelime… “Hayır”ın ardındaki hayrı görmek için nedense hep bir musîbet bekleniyor. Hayır demeye demeye tükenmişlik yaşıyor, uzmanların kapısını çalıyoruz ve uzmandan şunu duyuyoruz: “bazı şeylere “hayır” demeniz gerekiyor”.

Peki “hayır” demek neden bu kadar zor?

Hayır diyebilmek çocuklarda 10-18 aylar arasında gelişir. Kısacası yaklaşık 1.5 yaşında bir çocuğa hayır diyebilmeyi öğretmek gerekir. Bu yüzden bu devrede çocuk “hayır!” dediğinde verdiğiniz tepki o çocuğun “hayır!” kelimesini anlayışı için çok önemlidir. Hayır demek; yaşamda sorumluluk almanın iyi ya da kötü bir sonucu olduğunu ya da birinin kendini geri çekmeyi anlamanın en önemli yoludur. Hayır diyebilmenin geliştiği döneme kısaca bir göz attıktan sonra çocuklara hayır demeyi öğretmeyi bir başka yazıya aktararak 7 farklı hayır deme biçimi olarak “SINIRLAR“a göz atalım…

396662-3-4-7f625

1-SINIRLAR “DERİ” GİBİDİR!

İnsan derisi oksijeni dışarıdan alır ve vücuttaki zehirli toksinleri terleyerek dışarı atar. Sınırlar da deri gibidir, iyi şeyleri psikolojik olarak içeride tutmaya, kötü şeyleri dışınızda tutmaya yarar. Sınırlar diğer insanlardan uzaklaşmak, onlar ile aranıza duvarlar örmek, kırıldığınızda içinize atmak, huzursuzluk olmasın diye susmak değildir! Fiziksel sınırlarınıza saygı gösterilmesine özen gösterin. El şakası vb. gibi başta masum görünen şeyler zamanla canınızı acıtan şiddet içerikli faaliyetlere dönüşebilir. Bu yüzden bu konularda saygı bekleyin ve başkalarının fiziksel sınırlarına da saygı gösterin!

2- KELİMELERİNİZE DİKKAT EDİN!

Açık ve net olun. “hayır!” demekten korkmayın. Hayır demek onları sevmediğiniz anlamına gelmez. Hayır demek sizin alanınıza girildiğini ve bundan rahatsız olduğunu belirten sihirli bir kelimedir. Aksi takdirde yaptığınız tüm davranışları yapmak istemediğiniz halde sırf başkasının sevgisini kaybetmekten korktuğunuz için yapıyor hala geldiğinizi görebilirsiniz. Sevgiyi kaybetmekten korktuğunuz için değil, gerçekten severek ve karşılık beklemeden yardım etmeyi seçmelisiniz.

3- GERÇEKLERİ SÖYLEYİN!

Kırıldığınızda duygularınızı sevecen bir dille iletin. Bir olay karşısında kırıldığınızı belirtmediğiniz sürece, surat asmak, küsmek karşıdakinin hatasını anlamasına yardımcı olmayacak ve sizi çıkmaza sokacaktır. Kırıldığınızda “ben dili” kullanarak (ör. senden bunu duyduğumda üzüldüm, sana kırıldım şeklinde) ifade edin. Beni kırdın, canımı çok sıktın! gibi ifadeler söz düellosunu getirir ve karşı taraf hatasını anlamayacaktır.

a2

4- SONUÇLARI ÖNCEDEN SÖYLEYİN ve YAPIN!

Bir insana hayır dediğiniz konuyu tekrar tekrar yapmaya devam ediyorsa, bir daha aynı davranışı yaptığında yapacağınız sonucu belirtin. Sonuçlar net ve yapılabilir olsun. Örneğin, “geç kalırsan sana küserim.” cümlesinde belirtilen bir sonuç değildir, küsseniz de o kişi bu davranışı yapmaya devam eder. “5 dakikadan fazla geç kalırsan, seni bir daha beklemeyeceğim!” deyip, beklemeden oradan gitmeniz gerekir. Böylelikle bu kişiye “benim kendime ait başka bir hayatım da var!” mesajı vererek o kişinin kendini dünyanın merkezinde görmemesini sağlarsınız.

5- FİZİKSEL UZAKLIK İSTEDİĞİNİZİ BELİRTİN!

Takdir edersiniz ki, hepimizin zaman zaman başını dinlemeye ve yalnızlığımızla baş başa kalmaya ihtiyacı var. Bu uzaklaşma ihtiyacınızı eşinize ya da ailenize açık bir dille söyleyin. Bunu söylemeden ansızın kafa dinlemek için gittiğinizde, kendilerini cezalandırılmış hissedebilir ve size öfkeyle çıkışabilirler. Buna kişisel olarak ihtiyacınız olduğunu, onların da zaman zaman böyle bir ihtiyaç için uzaklaşabileceklerini bunun onları sevmediğiniz anlamına gelmediğini mutlaka belirtin.

6- DUYGUSAL MESAFE ALIN!

Duygusal mesafe devamlı hale dönüştüğünde pasif agresif başa çıkma biçimi olarak yerleşir. Bu yüzden duygusal mesafeyi olabildiğince az kullanmanız ilişkinizin sağlığı için önemlidir. Örneğin, karşınızdaki kişi size küfür ediyor ve size sürekli hakaret ediyor. Bir süre bu kişiyle görüşmemeyi seçerek ona karşı duygusal mesafe alabilirsiniz. O kişinin bu tavrını değiştirene kadar onunla görüşmeyeceğinizi açık açık belirterek görüşmemeyi seçebilirsiniz.

7- ZAMAN AYIRIN  VE DİĞER İNSANLARDAN YARDIM ALIN!

İlişki dışında geçirebileceğiniz bir zamanınız olsun. Bu zaman diliminde kendinizin hoşlandığı hobiler, yürüyüş yapmak, spor yapmak gibi faaliyetler olabilir. Kendi kendinizle olacağınız ve tek başınıza bir şeyler yapabileceğini zaman dilimi, ilişkinize nefes aldırır. Şayet sınır çizmeyi daha önce hiç tecrübe etmediyseniz ve hayır dediğinizde suçluluk duyuyorsanız profesyonel yardım alın.

Unutmayın, Her “hayır!”da bir hayır vardır.

 

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *