Çocuklar için Çoraplardan Oyuncaklar

27 Jul 2016

Yoğun iş ve şehir hayatı arasında ebeveynler ve çocukların bir arada vakit geçirip bir bağ kurabilmeleri adına en önemli zamanlar yaz tatilleri oluyor. Oradan oraya koştururken gün içinde belki de en fazla üç beş saati bir arada geçirebildiğimiz günlük tempomuzun dışına çıktığımız şu birkaç ay çok değerli. Beraber doyasıya vakit geçirip bir şeyleri beraber yapmanın mutluluğunu tadabileceğimiz bu zamanı verimli geçirmek ise çok çok değerli. Her ne kadar 2000’den sonra doğan çocuklar teknolojinin kucağında büyüseler de bir şeyler üretmenin tadına bizler gibi varmaları gerekiyor. Bunun için bize çok iş düşüyor. Birçok farklı aile workshopu bulmak mümkün. Ancak herkesin bütçesi ve vakti buna uygun olamayabilir. Bu yüzden sizlere tatil dönemini çocuklarınızla eğlenerek geçirebilmeniz adına evdeki eski çoraplarla yapabileceğiniz oyuncak fikirleri sunmak istedik.

199284-Diy-Olaf-Sock-Snowmen

Çocuklarınızla çoraptan yapabileceğiniz ilk oyuncak son zamanların en popüler çizgi film karakterlerinden birisi olan olaf. İhtiyacınız olanlar ise çok basit. Beyaz bir çorap, siyah ve beyaz ponponlar, siyah ve turuncu keçe, oynayan oyuncak gözleri, son olarak da pirinç. Çorabın içine en alt boğumun büyüklüğüne yetecek kadar pirinç dökün. Üzerini iple bağlayın bir öncekinden biraz daha küçük olacak şekilde içini elyafla doldurarak ikinci boğumu yapın. daha sonra orta büyüklükte olacak şekilde içini elyafla doldurarak son boğumu yapın. Üzerini ponpon göz ve keçeden kestiğiniz kol, saç ve ağızla tamamlayın. İlk boğumu pirinçle doldurduğunuz için oyuncağın dik durmasını da garantilemiş oluyorsunuz. Bu oyuncağı çocuğunuzun doğum günü partisinde arkadaşlarına hediye etmek için de kolaylıkla yapabilir, ya da gelen çocukların kendilerine yapmaları için malzemeleri bir sehpaya dizip küçük bir workshop alanı oluşturabilirsiniz.

o1-horz

İkinci oyuncağımız ise tatlı mı tatlı bir baykuş. İhtiyacınız olan şeyler ise; çorap (mümkünse tabanı renkli olan bir model) keçe, kalem/ip, boncuk ya da düğme, yapıştırıcı, iğne ve iplik. Bilek kısmını kulaklar için hafif üçgen bir şekilde kesin. Kestiğiniz çorabın içine elyaf doldurun ve tabanını dikin. Keçeden göz ve gaga kesip yapıştırın. Gözlerin üzerine kalem veya ip ile göz kapaklarını yapın ve düğme veya boncuk yapıştırın. Göğüs kısmına v şeklindeki tüy detaylarını dikin. Ve baykuşunuz hazır. Eğer küçük bir bebek çorabından yaparsanız anahtarlık olarak bile kullanabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *