Abaya Ve Tesettür Giyim Modelleri

10 Oca 2017

Abaya ve tesettür giyim modelleri, dünyanın dört bir yanındaki müslüman kadınların ihtiyacına hitap ederek gittikçe artan talebi karşılamaya devam ediyor. Ülkemizde de ilgi gören abaya modelleri, ülkelere göre farklılık gösteren kullanım biçimleriyle her kültüre uyum sağlıyor. Renkler mevsimlere göre seçilirken, aksesuarlar ise kültürel yapıya bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Kadınların sosyal hayatta daha rahat hareket edebilme arzusu, dış giyim modellerine yön veren başlıca etkenlerden.

Farklı ülkelerdeki kadınların abaya tercihlerine bakarken, zaman içinde nasıl bir dönüşüm gerçekleştiğini keşfediyoruz. Geçmişin renk ve desenlerini modernize ederek bizlere sunan moda dünyası, değişik giyim tercihlerine göre farklı alternatifler üretiyor.

tesettur-giyim-abaya-modelleri

Örneğin İran’da tüm kadınların çarşaf giydiği düşünülür. 1979 yılından beri umuma açık veya kamusal alanlarda baş örtmek zorunludur. Gerçekte tesettürlü olmayı tercih etmeyen bazı kadınlar, sadece bu yasağa uymak için başlarına bir örtü atarak sokağa çıkar. Ülkede çok farklı giyim tercihleri mevcuttur. “Çadur” yani “abaya” en popüler dış giysidir. Sanılanın aksine siyah değil, daha çok renkli olanlar kullanılır. Siyah kullanılacaksa, içine desenli veya yine renkli bir örtü tercih edilir.

tesettur-giyim-abaya-modelleri

Aslında çok büyük bir başörtüsü olan çadur, zaman içinde yerini pardesü benzeri bir modele bırakmıştır. Çünkü kadınların sosyal yaşantısında bu büyük örtüyü başında tutması oldukça zor hale gelir. Günümüzde bu tip örtüyü kullanan hanımların çoğunluğunu yaşlı olanlar oluşturuyor. Gençler ise aşağıda benzerini göreceğiniz modernize edilmiş halini kullanmayı seviyorlar.

tesettur-giyim-abaya-modelleri

Suudi Arabistan’da kadınlara yönelik daha sert yasaklar mevcuttur. El ve yüz dışında vücudun tümünü kapatmak zorunda olan hanımlar, abaya ve feracelerden vazgeçemez. Bu sebeple işleme ve gösterişli detaylar, dış giyimin kol ve ön kısımlarında daha ağırlıklı görülür. Hem yöresel hem de modern bir görünüm sağlayan bu parçalar, oldukça zarif bir duruşa sahiptir.

tesettur-giyim-abaya-modelleri

Elbette bu giyim tercihleri yasaklar olmadan da var olabiliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde dış giyime dair yasaklar olmamasına rağmen, en çok tercih edilen parçalar abayalar. Kendi kültürlerinin tüm zenginliğini kıyafetlerine yansıtmayı çok seven Arap kadınlar, işleme ve taş baskılar kullanmayı çok seviyor. Başı açık veya kapalı, spor veya klasik giyselerle bile bu tarz şalları taktıklarını görebilirsiniz.

tesettur-giyim-abaya-modelleri

Giyim zevkini kültürel mirasları ile zenginleştirip diri tutan Arap kadınları kimi çevrelerce beğeni toplarken, eleştiri odağı da olabiliyorlar. Buna rağmen moda dünyasının kendilerinden sıklıkla ilham aldığı da başka bir gerçek.

Ölçülü giyinmeyi seven Türk kadını, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara bambaşka bir bakış açısı ile öncü konumda. Kendi giyim tercihini inançları ve hayattaki duruşu ile bir bütün olarak gösteren kadınlarımızın aşağıdaki linke tıklayarak zevkli seçimler yapacağına eminiz.

İncelemek için tıklayın 

 

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir