Affetmenin Psikolojisi

15 Oct 2016

 

Bir işe odaklanabilmek, rahat bir uykuya sahip olabilmek, günü huzurlu geçirebilmek ve verim alabilmek; kişinin zihnini sürekli meşgul edebilecek tüm olumsuz etmenlerden arınması ile mümkün olabiliyor. Mesela, sürekli kişinin kendisini veya bir başkasını suçlaması, sorunun çözülmesine yardım etmeyeceği gibi, gerek ruhsal gerekse fiziksel çok çeşitli sıkıntılara sebep olabiliyor. Suç duygusu ile kişi, sağlıklı bir duygu olan ‘affedebilme’nin lezzetini tadamıyor. Duygusal anlamda çok ağır bir yükün altında olmanın sıkıntısını yaşıyor. Oysa affedebilmek, tüm bu yüklerden kurtulmanın ve özgürleşmenin diğer adıdır. Peki, nasıl affedebilir insan?

robot

Bir gün, terapide çocuklara birebir algı testi uygulamak üzere on farklı resimden oluşan kartları çıkardım ve yerimi aldım. Çocuklardan biri, bir masa etrafındaki yemek yemek üzere oturan civcivlerin bulunduğu karttaki resmi görünce ‘aaa ne kadar mutlu bu civcivler, hep birlikte yemek yiyecekler’ derken, testi uyguladığım diğer çocuk ise ‘bu civcivlerden birinin önlüğü yok ve çok mutsuz’ demişti. Her iki çocuk da kendilerine özel dünyalarından, farklı bir pencereden bakarak yorumlamıştı resmi. Çünkü sahip oldukları çevre, mizaç özellikleri ve zihin yapıları farklıydı… Bu yüzden de, bazen bizim doğru bildiğimiz veya kabul ettiğimiz bir durum bir başkası için kabul edilemez bir şey olabiliyor. Birinin hassas olduğu bir noktaya bir başkası hiç önem vermiyor olabiliyor. Tüm bu algı farklılıklarını göz önünde bulundurarak, insanları anlamaya çalışmak, başkalarını affedebilme noktasında büyük destek sağlar.

feb-news1

‘Kusursuz ve hiç eksiği yok’ denilebilecek bir kıvamda bir insan gördünüz mü etrafınızda? Durum böyleyken, hata yapmadan yaşamımızı sürdürmek mümkün mü? Tabii ki hayır… Hata yapabilmek başkaları için mümkünse, kendi şahsımız için de mümkündür. Kişinin başkalarını affedebilmesi kadar kendisini de affedebilmesi hakkıdır. Çünkü kişinin kendisiyle barışık olması demek, hayata ümitle bakabilmesi demektir. Dolayısıyla da, geçmiş olaylardan ders çıkarırken, kendi kusur ve hataları için kişi ‘o ortam ve şartlarda bu davranışın doğru olabileceğini düşünmüştüm, geriye dönseydim aynı şeyi yapabilirim belki de’ diyebilir, kendisini kolaylıkla affedebilir.

Woman looking in to the mirror

Eğer, hata yapabilme kabiliyetinde yaratılmış bir varlık olarak kendinizi kabul edip affedebilirseniz yeni ufuklara çok daha kolay yelken açabilirsiniz…

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *