Ahşap Mandal Deyip Geçmeyin!

17 May 2016

 

Çocukluğumuzun annemize yardım ettiğimiz hatıralarında yerini koruyan ahşap mandallar binbir çeşit kullanım alanıyla tekrar karşımızda. Plastik mandalların mesafeli duruşunu bir kenara bırakıp ahşaba bir şans daha vermeye ne dersiniz? Kendin yap projelerimizin çoğu, çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz kadar kolay ve güvenli. Tek yapmanız gereken 2-3 lira gibi cüzi rakamlarla satılan ahşap mandallardan edinmek.

Nakış iplerinin birbirine karışmasını engellemek için ahşap mandalların etrafına sarıp ucunu çamaşır tutturduğunuz kısma sıkıştırabilirsiniz. Bobini kırılmış ya da bobini olmayan iplerde kurtarıcı olmasının yanı sıra iplerinizi düzenlemek için keyifli bir alternatif.

ip düzenleme

Ton balığı konservesinden saksı yapmaya ne dersiniz? Konserveyi yıkadıktan sonra etiketlerini ve kağıtlarını söküp üzerine mandal takarak hediye edebileceğiniz kadar şık mini saksılar elde edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra nasıl daha da kişisel hale getireceğiniz hayal gücünüze kalmış, dilerseniz her mandalı ayrı renge boyayabilir ya da ahşap dokusunu bozmadan minik kartlarla son dokunuşu yapabilirsiniz.

saksı

Mandalların arkasına çift taraflı bant ya da mıknatıs yapıştırarak buzdolabınızın üstüne el havlusu, kurulama bezi, eldiven gibi kullandıktan sonra kurutmanız gereken gereçlerinizi asabilirsiniz. Yemek pişirirken tencerenin içine düşen kaşıkları elleriniz yana yana çıkarmaktan bıktıysanız kaşığa mandal tutturarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

son

Çektiğiniz fotoğrafları dijital ortamın soyutluğundan kurtarıp elle tutulur anılar haline getirmek için de pekala ahşap mandallardan yardım alabilirsiniz. Duvara tutturduğunuz iki ip arasına fotoğraflarınızı asabilirsiniz. Tek bir ip duvarda sakil kalacağı için alt alta birkaç sıra halinde astığınız iplere anılarınızı sıralayabilirsiniz. Fotoğrafınızın boyutuna uygun ahşap parçasını boyayıp süsledikten sonra fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. Büyük boy fotoğraf çerçevesinin iç köşelerine tutturduğunuz iplere fotoğrafları asarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Özel günleriniz için hatıra panosu yapmak isterseniz mukavvayı kumaş kaplayın. Etrafına ip sarıp mandalları tutturduktan sonra köşelerine davetin genel temasına uygun süslemeler yaparak ömür boyu saklayabileceğiniz anıları toplayabilirsiniz.

fotoğraf çerçevesi

Çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için de yardım alabileceğiniz mandallardan hayvanlar yapıp çizdiğiniz ormanda safariye çıkabilir, sevdiği çizgi film karakterini boyayabilir ya da ponpon gibi materyallerle sevimli tırtıllar yapabilirsiniz. Çocuklarınızın doğum günü partilerinde minik misafirlere etkinlik olarak da ahşap mandallar ekonomik ve keyifli bir kurtarıcı olabilir.

çocuk

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir