Aida Üstün ile Yeni Showroom’unda Özel Sohbetimiz

27 Eki 2014

Kazakistan doğumlu genç tasarımcı Aida Üstün, Türkiye’de başarılı çalışmaları ile kısa zamanda gönüllerde yerini aldı. Türkiye’de çeşitli fuarlara ve eğitimlere katılıp hanımların giyim tarzını ve sosyal çevreyi gözlemleyerek, kendi yorumlarını kattığı yeni koleksiyonunu geçtiğimiz günlerde görücüye çıkardı. 2014’15 Sonbahar Kış Sezonu’na yepyeni koleksiyonu ve showroom açarak giriş yapan Aida Üstün’ü şimdi kendi ifadeleriyle kaleme almak istiyorum.

Merve Uzun: Sevgili Aida, Hayat hikayeni bizimle paylaşır mısın? Aida Üstün Kimdir?

Aida Üstün: 1987 yılında kışları çok soğuk olan Kazakistan’da doğdum. Doğduğum yıllar sovyetler dönemiydi. Tek rengin hakim olduğu, insanlarin yaşama gayretinin çok fazla olduğu dönemlerinde, annem ve babam profesör olabilmiş iki ebeveyindi. Hatta babam, matematik dalında sovyetler birliği genelinde ödül almiş, tüm matematik dünyasının tanınan başarılı bir ismiydi. 7 yaşına kadar binbir güzelik içerisinde geçmisti. Fakat bir gün babamı kaybettik. Babamdan sonra çok zor bir döneme girmiştim. Bu dönemin bir şekilde üstesinden gelerek, Amerika’da burs kazandım ve bu benim hayatımı değiştirdi. Rabbim okuduğum dönemde eşimi karşıma çıkardı. Türkiye gibi güzel bir ülkeye gelin olarak gelmemi ve tesettürün iş hayatımda başrolde olmasını nasip etti.

Merve Uzun: Aldığın eğitimlerden ve tasarımcı olma yolundaki yaşadıklarından bahseder misin?

Aida Üstün: Yabancı Dil Fakültesini Karaganda State Universtiy Kazakistan’da okudum. Sonrasında Pazarlama American University Washington D.C. (ABD) ve yüksek lisansımı da İşletme olarak Texas A&M Commerce University – ABD’de bitirdim. Türkiye’de ise; Moda Tasarım kursunu Kariyer Eğitim Kurumlarında aldım. Tasarımcı olma yönündeki eğilimim ise tamamen ihtiyaçtan ortaya çıktı. Tesettürlü olarak Türkiye’de yeni bir hayata başlamıştım ve kendime uygun kıyafet bulmakta zorluk çekiyordum. Farklı bir kültürden geldiğim için bakış açımda farklıydı. Genel olarak buradaki giyim tarzına kendi yorumumu katmak istedim. Tabii ki büyük markaların tasarımlarını beğeniyordum. Fakat fiyat politikaları çok yüksek olduğu için ulaşılabilir değillerdi. Buradan yola çıkarak hanımların kolay ulaşabileceği fiyatlarla, kaliteli ve özgün tasarımlar çıkarmaya başladım. Tabii ki tasarladığım ürünleri üretime geçirmem için önce benim ona aşık olmam gerekiyor. Aşık olmadığım tasarımı üretime geçirmiyorum.

Merve Uzun: Başarı başarıyı getirdi ve artık merakla beklenen showroom’unu açtın 🙂  Hayırlı uğurlu olsun. Bu süreç nasıl gelişti?

Aida Üstün: Ürünlerimi kendi web sitemden ve sosyal mecralardan satışa çıkarıyordum. Fakat artık müşterilerimin bizzat gelip, rahatlıkla alışveriş yapabilmeleri için Üsküdar-Bulgurlu’da Showroom açtım. Bu sayede hem müşterilerimize daha yakın oluyoruz, hem de onlara stil danışmanlığı yapıyorum. Şık ve kaliteli giyinmek herkesin hakkı J Ayrıca farklı butiklere de toptan ürün veriyoruz.

SAMSUNG CSC

Merve Uzun: Yeni koleksiyonunu çok beğendik. Biraz “Venice Streets”den bahseder misin?

Aida Üstün: “Venice Streets” adını vermemizin sebebi; bildiğin üzere Venedik sokaklarının rengarenk oluşu ve Venedik şehrinin o çok şık giyinen kadınları oldu. Ben de onları tesettürle harmanlayarak ortaya bir koleksiyon çıkardım. Bu yüzden koleksiyon renkli ama olgun bir çizgiye sahip.

Merve Uzun: Biz de koleksiyon parçalarını çok beğendik. Umarım bu yolda daha çok başarıya imza atarsın. Showroom kapılarını tesetturgiyim.coma açtığın ve samimi duygularını bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.

SAMSUNG CSC

 

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir