Alışverişde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

16 Şub 2015

Her kadın şüphesiz giyinmeyi çok sever. Özellikle son yıllarda artan hazır giyim sektörü ile birlikte kadınların çeşit çeşit giyinmesi kolaylaştı. Ancak alışveriş yaparken genelin bakış açısı fiyatıdır. Fiyattan sonra farklı bir model olması geliyor. Eğer maddi durumu çok iyi biriyse markaya düşkünlüğü gözükmektedir. Fiyat her zaman benim dikkat ettiğim ayrıntı. Bunun en büyük nedeni bütçe gibi gözükse bile işin bakış açısı çok farklıdır. Peki, bütçeye bu kadar dikkat etmemin nedeni ne ya da ben alışveriş yaparken ilk olarak nelere bakıyorum? Hep birlikte alışveriş yaparken özen gösterdiğim ayrıntılara bakalım;

  1. Beğendiğim bir ürünün ilk dikkat ettiğim ayrıntısı etiketinde yazan kumaş cinsi. Malum artık doğal kumaşları bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden kumaşa bakarak fiyat karşılaştırması yapıyorum. Eğer isim yapmış bir markanın ürünü ile üretici markanın ürünündeki kumaş cinsi aynıysa kimse bana markayı aldıramaz. Hele ki; artık her yer %100 polyester ürünlerle doluyken kalitenin yüksekliğinden bahsedemez.
  2. %70 polyester, %30 pamuk olarak gördüğümde gözlerim fal taşı gibi açılıyor.

fal

Tıpkı böyle oluyorum ve hayrete düşüyorum. Birde fiyatları biraz uygunsa cidden alıyorum. Çünkü pamuklu kumaşları bulmak çok zor hale geldi.

3. Kesimi, dikimi ve kullanılan aksesuarı daima önemlidir. Tasarımcı da, firma sahibi de saten gömlek yapar. Ancak kullandığı satenin kalitesi çok dikkat edilecek bir ayrıntıdır. Dokusu, şık olması, tok durması ve en önemlisi dokunduğunuzda anında kumaş atmıyorsa o daha kaliteli olanıdır. Rahatlıkla alabilirsiniz. 🙂

4. Bir üründe kullanılan aksesuar en çok gözüme çarpandır. Yapıştırma taşlardan cidden haz etmiyorum. Dikme olması müşterisine verdiği değeri gösteriyor. Hele birde taşların çok basit, plastik olması tam bir çileden çıkma sebebimdir.

5. Küçük ve şık ayrıntılar  hoşuma gider. Geçtiğimiz aylarda mürdüm renginde aldığım tuniğin yakasındaki dikilmiş aksesuar çok hoşuma gitti. Sadece benim mi hoşuma gitti? Tabi ki hayır, kim görse o ayrıntıya dikkat ediyor. Kısacası tunik eskidiğinde o detay sökülür ve benim tarafımdan başka kıyafetlerde can bulur. 🙂

6. Kumaşı ve dokusuna bakarım. Kalitesi, akıcı olması gerekiyor. En önemlisi fiyatıdır. İşin az da olsa mutfağını bildiğim için ederinden fazla fiyat konulduğunu bilmek cidden çok sinir bozucu. Bu yüzden o kıyafet ne kadar şık bile olsa, benim tarafımdan sınıfta kalır. Biraz daha insaf diyorum, her daim ve her zaman diyeceğim.  Şimdilik alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar bu kadar. En önemlisi tarz ve farklı olmaya çalışmayın. Rahat ve birazda uyumlu parçalar seçin yeter. 😉 Bol, keyifli alışverişler.

 

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir