Darhane (Tarhana) Çorbası İsmini Nasıl Aldı?

10 Eki 2017

 

Günlerden bir gün, Yavuz Sultan Selim ve veziri tebdil-i kıyafet ile şehrin sokaklarında dolaşır… Ramazanı fırsat bilen padişah halkın durumunu yakından görmek ister. Herkes evinin kapısında iftara misafir almak için yarışırken, padişah kimsenin evine girmez.  Nerede iftar edeceklerini soran vezire, ezan okunmaya başladığında hangi kapının önündeysek orada cevabını verir. Vakit gelir, ezan okunmaya başlar ve Yavuz Sultan Selim ile veziri önünde bulundukları kapıya yönelirler. Hane halkı kim olduklarını bilmeden sevinçle misafirlerini içeri alırlar fakat evde çok fazla bir şey yoktur. Evin hanımı  sofraya sadece çorba getirir.

darhane_tarhana_corbasi

Çünkü başka ikram edebileceği bir yiyecek bulamaz. Tadını çok beğenen padişah, yemeğin ismini sorar ve unutamayacağı bir cevap alır; DARHANE ÇORBASI… Peki ne varmış çorbanın içinde diyorsunuz. Sevgi, hürmet, ikram ve saymakla bitiremiyeceğimiz kadar çok şey… Çorbaya asıl lezzeti de bu malzemeler vermiş. Zamanla ismi tarhana çorbasına dönüşse de her zaman buram buram Anadolu kokmaya devam ediyor. Siz de bu kokuyu evinizde duymak istiyorsanız buyurun mutfağa!

Darhane_tarhana_corbasi

Malzemeler:

1 kg kuru soğan
1 kg kırmızı biber
1 kg süzme yoğurt
1,5 kg domates
300 gr irmik
1 kg buğday ezmesi (göce)
Tarhana otu
Kaymak-tereyağı karışımı
Alabildiği kadar su

darhane_tarhana_corbasi

Yapılışı:
Soğan, biber ve domatesler bol suda yıkanıp küp küp doğrandıktan sonra tencereye yerleştirilir. Tarhana otu en üste konarak su ilave edilirken yüksek ateşte pişmeye bırakılır. İyice yumuşayan sebzeler süzgeçten geçirilmesinin ardından irmik, buğday ezmesi ve tereyağı eklenip malzemeler tamamen karışıncaya kadar yoğrulur. 3 gün bekletilen hamur tepsilere yayılarak güneşte kurutulur. Ekşi olmasını istemeyenler beklemeden de kurutabilir. Son olarak tekrar süzgeçten geçirilen Darhane Çorbası pişirilmeye hazırdır. Tabi sevgi, saygı, enerji ve gülümsemenizi katmayı unutmayın. Aksi halde aynı lezzeti yakalayamazsınız…

 

Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir