Annelere Film Önerileri

12 Eyl 2017

 

 

“Cennetin Mucizeleri” filmi, ağaçlar içinde tablo gibi bir kasabada yaşayan üç çocuklu mutlu bir ailenin hikayesini anlatıyor. Gerçek hayattan uyarlanan film, gazete manşetlerine çıkan küçük kızın hastalık sürecini ele alıyor. Özellikle karne dönemi öncesi izlemenizi tavsiye ettiğim film, sürekli dile getirdiğimiz her şeyin başı sağlık cümlesinin gerçekliğini gözler önüne seriyor. Düşük not alan çocuğunuza sinirlendiğinizde, aklınıza gelerek sakinleşmenizi sağlayacak film, çocuk saflığını izleyiciyle buluşturuyor.

Her Çocuk Özeldir: Her çocuk ailesi için özel olsa da, kimi zaman sınıf arkadaşlarıyla kimi zaman da kardeşleriyle karşılaştırarak normalliğini ölçme hatasını yapıyoruz. Özellikle ikinci ve üçüncü çocuktan sonra ebeveynlerde belirli bir normal algısı yerleştiğinden, küçük çocukları bekledikleri şekilde hareket etmediğinde olumsuz düşüncelere kapılarak; kendilerini de çocuklarını da karamsarlığa sürükleyerek önemli noktaları kaçırabiliyorlar. Okuma yazması geciktikçe yaptığı yaramazlıklar tahammül edilemez boyutlara ulaşan ilkokul çağındaki bir çocuğun, keşfedilerek mutluluğu ve başarıyı yakalamasını konu alan “Her Çocuk Özeldir” filmi, hint filmlerinin bütün eğlenceli özelliklerini taşıyan ailecek keyifle izlenebilecek yapımların başında geliyor.

Umudunu Kaybetme: Çocuk sahibi olmanın getirilerinden olan maddi ve manevi yükümlülükler kimi zaman dayanılamayacak boyutlara ulaşırken anne baba arasındaki ilişkiyi de yıpratabiliyor. “Umudunu Kaybetme” filmi kriz sonrası işten çıkarılan sevecen aile babasıyla oğlu arasındaki koparılamaz bağı konu alırken; eşler arası ilişkileri de es geçmiyor. İş arama sürecinde önce eşinden sonra da evinden olan çalışkan baba, küçük oğluyla sokakta kalmasının ardından düşkünler evi ve hatta umumi tuvaletlerde geçirdiği zorlu sürece rağmen çabalamaktan asla vazgeçmeyerek ebeveynliğin tanımını baştan yazıyor. Oğlu için kurduğu hayalin gerçekleşmesi için bütün engelleri aşmayı göze alan baba rolündeki Will Smith, oyunculuğunun kalitesini bir kez daha gözler önüne sererken, tecrübeli oyunculara taş çıkartan ilham meleği kendi öz oğlu da babasının yolundan gideceğinin sinyallerini veriyor.

Ölü Ozanlar Derneği: Çocuğunuzun öğretmenlerinden beklentilerini zirveye çıkarabilecek bir başka kült yapım olan Ölü Ozanlar Derneği, eğitimcilerin insan hayatındaki tartışmasız önemini ergenlik çağındaki lise öğrencilerini konu alarak gözler önüne seriyor. Ebeveynler kadar eğitimcilerin de izlemesi gereken yapımlardan olan film, üstünden yıllar geçmesine rağmen her izleyişte farklı dersler çıkarmayı sağlıyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir