Annen için Hediyeni Kendin Yap

06 May 2016

 

Çocukluğumda en sevdiğim şeylerden biri anneme kartlar yapmaktı. Saatlerce simli uhularla, rengarenk kalemlerle süslediğim kartların üstüne çarpuk çurpuk onu ne kadar çok sevdiğimi yazıp bazen arkamda saklayarak bazen annee diye bağırıp koşarak verdiğim her kartta annem aynı şekilde sevinip duygulanırdı. Anneler günü yaklaşırken yine aynı heyecanı yaşayabilmek için kendi yapabileceğim hediyeleri araştırmaya başladım. Bugün de sizlerle araştırdığım fikirleri paylaşacağım.

mum

İlk hediye için ihtiyacınız olanlar; annenizin zevkine göre seçtiğiniz fincan ya da fincanlar, fincanın boyutuna yakın mumlar ve uzun kürdanlar.

Satın aldığınız mumların içinden iplerini dikkatlice çıkardıktan sonra mumu küp küp doğrayıp benmari usulü eritin. Mum erirken temizlediğiniz mum ipini iki kürdan arasına sıkıştırın ve fincanı ortalayacak şekilde fotoğraftaki gibi yerleştirin. Erittiğiniz mumlara dilerseniz gıda boyasıyla renk verebilir, aromatik yağlarla annenizin daha da hoşuna gidecek hale getirebilirsiniz. Mum tamamen eridikten sonra dikkatlice fincanlara doldurduktan sonra donmaya bırakın, tamamen donunca ipleri fincandan uzun olmayacak şekilde kısaltın.

avize

Anneler gününde bir buket çiçek vermeyi sıradanlıktan kurtarmak istiyorsanız sizin için şahane bir fikrimiz var! Çiçek avize için ihtiyacınız olanlar; kasnak, kurdele, avizeyi tavana asmak için halka, dantel şerit ve annenizin en sevdiği çiçekler.

Kasnağın dört köşesini tespit ettikten sonra birbirine eşit uzunlukta iki kurdeleyi asacağınız mesafeyi hesap ederek önce halkaya sonra kasnağa sabitleyin. Kasnağa asacağınız çiçek sayısına göre kurdeleleri kesin. Çiçek saplarını istediğiniz boyda kısaltın, bütün çiçeklerin aynı boyda olması için uğraşmayın zira uzunlu kısalı olması son aşamada çok daha keyifli bir görüntü sağlayacak. Çiçek saplarına sıkıca bağladığınız kurdelelerin boş uçlarını kasnağa mümkün olduğunca eşit aralıklarla bağlayın ya da sıcak silikonla yapıştırın. Çiçekleri sabitlemeniz bittikten sonra kasnağın dış tarafına şerit danteli yapıştırın.

kupa

Aldığınız hediyeye küçük bir dokunuş arıyorsanız ya da annenize hediye almayacağınıza söz verdiyseniz ebruli kupaları deneyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar; beyaz kupa, kupanın sığacağı büyüklük ve derinlikte tek kullanımlık ya da gözden çıkardığınız bir kap, kürdan, annenizin sevdiği renk oje.

Kupayı yıkayıp kuruladıktan sonra kaba oda sıcaklığında su doldurun, su biraz ılık olabilir. Ojeyi suyun içine dökün ve dağılmaya başladıktan sonra kürdanla ebru görüntüsünü belirginleştirecek şekiller verin. Hızlı ve dikkatli bir şekilde kupayı suyun içine daldırın birkaç dakika bekledikten sonra yavaşça çıkarın. Kupayı sudan çıkarırken kürdanlardan yardım alabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *