Anniesa Hasibuan, New York Moda Haftası’nda Tarih Yazdı!

19 Eki 2016

 

 

Anniesa Hasibuan, New York Fashion Week’de ilk başörtülü defile ünvanını alan bir gösteriye imza attı. Tesettür giyim alanı için çok büyük bir öncülük ve gelişme olan bu olay sayesinde, her yerde bu defile konuşuldu. Bu defilenin konuşulmasının tek sebebi, emin olun ki sadece başörtülü ve tesettürlü olması değildi. Tasarımcının koleksiyonunda sunduğu her parça birbirinden şık, iddialı ve başarılıydı. Ben de ünlü tasarımcının olay yaratan defilesini mercek altına aldım. İşte o olay defileye ait detaylar…

Defilede 48 parça sergilendi. Renk skalasında da soft renkler vardı. Ekrular, pudra pembeleri, uçuk mavi ve yeşiller, açık sarılar ve metalik renkler birbiriyle uyumlu bir şekilde kombinlenmişti. Oldukça fazla detay içeren kıyafetlerde, soft renklere şatafat kazandıran metalik renklerde işlemeler ve aksesuarlar, parlak taşlar ve boncuklar eşlik etti. Özellikle kumaş seçimleriyle şaşırtan tasarımcı, yüksek öngörüsü sayesinde birçok moda tutkununu da şaşırtmayı başardı. Saten benzeri parlak ve ağır kumaşları yorumlama şekli başarılıydı. Öyle ki biçimsel modernlik katmak amacıyla kullandığı kesimler, bu ağır kumaşları gündelik yaşamda kullanabilme lüksü sundu. Şehirli kadını tasvir ettiği tasarımlarında, etnik esintiler de mevcuttu.

Defileyi incelemeye geçmeden önce sizinle önemli bir gelişmeyi de paylaşacağım: Anniesa Hasibuan, İstanbul Muhafazakar Moda Haftası’nda sergilediği koleksiyonunun yanı sıra yeni tasarımları ile çok yakında Modanisa’da yerini alacak. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

  1. Ceket ve Pelerin İhtişamı

Ünlü tasarımcı, ceketlerden ve pelerinlerden faydalanarak, parçalarına ekstra formlar eklemiş. İşlemelerin, metalik yansımaların ön plana çıktığı ceket ve pelerinler, elbise ve tuniklerle kombinlenmiş.

newyorkda-ilk-basortulu-defile-ve-detaylari-3

  1. Yelek ile Ön Plana Çıkarılmış Kombinler

Parçaların çoğunda göze çarpan detay, yeleklerdi. Gerek tulumlarla, gerek pantolonlarla ve hatta elbiselerle bile kombinlenmiş olan yelekler, parçaları kapatmadan, onlara daha fazla ahenk ve detay katıyordu.

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 12: A model walks the runway at the Anniesa Hasibuan during New York Fashion Week: The Shows at The Dock, Skylight at Moynihan Station on September 12, 2016 in New York City. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images for New York Fashion Week: The Shows)

  1. Elbiseler

Tek parça elbise ihtişamı, tesettür defilelerinin olmazsa olmazları arasındadır. Ancak tasarımcı, elbiselerde kullandığı işlemeler ve aksesuar bolluğu sayesinde, tek parça elbiseyi bile kombin edasında dolu dolu gösterdi.

newyorkda-ilk-basortulu-defile-ve-detaylari-6

  1.  Aynı Ekose Desen ile 3 Farklı Görünüm

Tasarımcı ekoseye benzeyen farklı bir kumaşı pelerin, tunik ve pantolon olmak üzere 3 farklı görünüm için kullandı.

nyfw-ss17-anniesa-hasibuan-the-upcoming-38-1024x1536

  1.  Tulum Modernliği

Yeni dönem en moda parçalar, tartışmasız tulumlar oldu. Tesettür giyim alanında, özellikle çalışan bayanlar hem rahatlık açısından, hem de kombinleme kolaylığı açısından tulumları tercih eder oldu. Anniesa Hasibuan, tulumlarda büyük kemerleri, parlak aksesuarları ve yelekleri kullandı. Bu sayede tulumları, basen bölümünden dolayı kullanmakta çekinen bayanlar için ilaç gibi olan bir fikir elde edilmiş oldu.

newyorkda-ilk-basortulu-defile-ve-detaylari-2

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir