Anniesa Hasibuan NYFW Sonbahar-Kış Defilesi

13 Nis 2017

 

Dünyada ilk defa başörtülü tasarımların New York Fashion Week podyumuna çıkmasını sağlayan ünlü Endonezyalı tasarımcı Anniesa Hasibuan, ikinci defilesini yine aynı platformda, 2017 sonbahar-kış sezonu için yaptı. Anniesa Hasibuan’ın ilk defilesindeki beğenimiz, şaşkınlığımız ve bir yandan tüm tasarımcılara ilham kaynağı olan hayranlık duygumuz kabarmıştı. Şimdi ise yeni defilesindeki görünümlerle desteklenen bir Anniesa tarzı oluşuyor. Ben de size yeni defilenin detaylarını göstermek, tasarımcının tarzından bahsetmek için bu yazıyı derledim.

Ünlü tasarımcı bu defilesinde isminin baş harfinin ön plana çıktığı tasarımlar oluşturmuştu. Defile başlarken ön sırada yürüyen A’lar markasının gücünü anlatıyor gibiydi. Ardından gelen siyah renk asil görünümler ve parıltılı materyaller ile desteklediği tasarımına derinlik ve detay kuvveti katan nüanslar, bütünü bozmayacak dozda yerinde kullanılmıştı. Bu yüzdendir ki en sevdiğim tasarımları, siyah renginde oldu.

Siyahın kuvvetini ne belli eder? Elbette zıtlık. Beyaz olmadan siyah karanlık kalırdı. Bembeyaz tasarımların, siyah siluetler ardından görünmesi oldukça etkileyici durmuş. Elbette tasarımcı kendine has tarzını, kullandığı parıltılı materyallerden, dikkat çekici aksesuar tercihlerinden belli ediyor. Beyaz ile gümüş yansımaları birleştirmesiyle, elegan tarzda tasarımlarını güçlendirmiş oluyor.

Gümüş ve altın renklerin metalik renklerin ana renkleri olmasıyla beraber, bu kış oldukça trenddi. Tasarımcının önümüzdeki kış sezonu için çıkardığı bu koleksiyona ve NYFW organizasyonunun diğer önde gelen tasarımcılarının koleksiyonlarına baktığımızda, metalik trendinin trend olmaya devam edeceğini söylemeliyim. Yalnız Anniesa’nın gümüş-beyaz renkleri kullanmakla birlikte, aynı görünümde birden fazla farklı materyali bir araya getirmesi de onun tarzını yansıtıyor. Örneğin deri ile payet, kadife ile tül… Normalde bir araya gelmesini pek de olağan görmediğimiz kumaşlar, bir arada karmaşa yaratırken, karmaşa içerisindeki uyumlarıyla öne çıkıyorlar.

Tasarımcı metalik renklerden altın rengini, bej ve kahve tonlarıyla bir araya getirerek, hem ton sür ton yapmış hem de bu sıcak renkleri altın renk ile birbirine bağlamış. Tasarımlarındaki detay yoğunluğu oldukça fazla. Kimi detaylar yüzeyde desenlerle kendini gösterirken, kimileri abartılı kabarık dokumalarla üç boyutta göze çarpmış.

Tasarımcı bu koleksiyonunda daha farklı kumaşları bir araya getirmişken, ilk defilesindeki kat kat görünümden biraz daha az parçalı kombinlemeye dönmüş. Bu defilesinde, üst üste giydirilmiş, uzun yeleklerin ve kat kat tuniklerin olduğu görünümler oldukça azdı. Ancak Anniesa Hasibuan dendiğinde, karmaşık materyaller, renk uyumları ve ışıltılı elegan görünüm akla geliyor.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir