Aşkla Doğuşu Başlayan Marka Singer!

15 Kas 2014

Kumaşlara dokundum ve sonra elime aldım iplikleri… Renkleri dans ettirdim henüz 12 yaşında… Ördüm, işledim, tasarladım. El sanatları ile başlayan hikayem ilerleyen yıllarda tasarımlarla buluşmaya başladı. Resim yapma yeteneğim yokken çizmeye başladım, sonra dikmeye, ardından kalıp çıkartmaya… Her birini büyük sabırla öğrendiğim okul yıllarımda dikiş dikmek bir ayrıcalıktı benim için… İyi bir tasarımcı nasıl olmalıdır? Sorusuna verebileceğim tek cevap iyi bir “moda tasarımcı” iyi dikiş dikendir. Bu yüzden seviyorum yaşanmışlık ve üzerinde büyük anlamların olduğu hikayeleri… 1840’lı yıllarda bir kadın ve o sürekli tasarlayan, diken ve geceler boyunca hiç bıkmadan üreten güçlü bir kadın! Dokunduğu kumaşlarda aşk yaşayan, ardından renklerin hayalleri ile muhteşem şekilde buluşturan kadın iğne ve ipliği eline alarak tasarımlarını yapmaya başladı. Geceler boyunca ve gündüzlere sarkan işleri ile sonunda eşinin dikkatini çekti. Kadın, aşkını adeta dikiş dikerek yaşıyor, hayallerini işliyordu nakış nakış… Isaac Mernitt Singer, karısının bitmeyen bu dikiş aşkına bir icadı ile cevap verdi. Singer, karısının daha fazla gözlerini ve zarif parmaklarını yormaması için ona dikiş makinesi icat etmesi ile büyük aşkını ortaya koydu. 1850 yılında  devrim niteliğinde bir icat kazandıran Isaac Mernitt Singer, 12 Ağustos 1851 senesinde patentini alarak karısını bu dertten kurtardı. Aşkın meyvesi olan dikiş makinesine soyadlarını vererek  tüm dünyada dev bir marka haline geldi. Sadece karısını değil, bütün hanımların o dönemde işlerini kolaylatıran Singer, sürekli yeni model dikiş makinaları ile piyasada güçlü yer kaplıyor.

singer_model_30_sewing_machine_sewalot_alex_askaroff

“Kadın işine,  Adam karısına aşıktı. Aşkın gücü büyük bir icata vesile oldu.” Bu hikaye bana bir yazarın sözünü hatırlatıyor.

“Sevdin mi Mecnun gibi sevip düşme çöle…
Sevdin mi Ferhat gibi sev hiç olmazsa; git dağ del, su getir köyüne de aşkın bir işe yarasın! “
Erdal Demirkıran

singer-simple-3229-x

İlk Singer dikiş makinası el ile çevrilirken, şimdilerde tek tuşuna dokunarak dikiş dikmek, çok uzun yollar kat edildiğini gösteriyor. Ev tipi, sanayi tipi, ev tipi overlok makinaları gibi birbirinden özel çeşitleri bulunuyor. Kimisi bilgisayarlı tasarlanırken, kimisi biraz daha düşük modelli olarak bilgisayarsız tasarımlar yer alıyor. Artık dikiş dikmek kadınlar için çok daha kolay!

Edward_Harrison_May_-_Isaac_Merrit_Singer_-_Google_Art_Project

Isaac Martin Singer, başarılı buluşu ile kadınların işlerini kolaylaştırdığı gibi sadece dikiş makinası değil birçok alanda makinalar, buluşlar yapmıştır. Hatta 1857 senesinde 12 tane patent alarak icat konusunda patlama yaşamış.
Bu hikaye size ilham kaynağı versin. Hayatınızda bir hayaliniz olsun. Uykularınızı kaçıran ve anında uykularınızı bölen bir hayalin peşinden gidin. Eğer uykularınız kaçmıyorsa yeterince hayal edemiyorsunuz demektir. Hayalleriniz sonrasında hep kendinize hedefler belirleyin ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için çok kapılar, yollar aşındırın. Unutmayın! Dünyanın bir buluşuna sebep olan bir kadının hayaliydi. Kimbilir siz de belki icatlar yapan hayaller kuracaksınız. Aşk ile kalın. 🙂
[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Yorumlar

  1. […] Unutmayın! Dünya markaları arasında yer alan Singer’in ilham kaynağı eşinin ta kendisi. Geceler boyunca dikiş diken eşinden ilham alarak yola çıktı ve şimdilerde dikiş tutkunlarının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Singerin çıkış noktası olan yazımı okumak için tıklayın… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir