Audrey Hepburn Stili

04 May 2017

 

Audrey Hepburn stili, ilham alırken farkında olmadan atladığımız, hayata dair duruşundan prensiplerine kadar öğrenemediğimiz bir çok detayla dolu.

Audrey Hepburn stilinden öğrenemediklerimizi, onun bize bıraktığı fotoğraf kareleri eşliğinde sıralıyoruz.

Savaş yılları ondan bale yapmak için gerekli vücut ve yeteneği almıştı. Bale için şişman, dönemin kadınları için ise zayıf ve uzundu. Kendi dönemine ait kadınların hiçbirine uymayan vücut ölçüleri ile barışık olması, onu farklı kılan özelliklerin başında yer alır. Olduğu gibi kamera karşısına geçmeyi tercih etmesi ise, ondan öğrenemediğimiz belki de en büyük şey…

Hemen hiç bir kıyafeti, makyajı ve aksesuarları yaşadığı döneme ait değildir. Tamamen kendi zevkine göre kullanmayı tercih etmiş.

Yaşasaydı sadeliği yanlış anladığımızı söylerdi… Şapka takıyorsa, kalan her şeyi sade bırakıyor. Kuşkusuz doğal olanı tercih etmesinin verdiği masumiyeti iyi kullandığı da bir gerçek.  Kusur gibi görünen birbirinden uzak gözleri, kendisine en çok yakışan makyaj tarzını kullanarak avantaja çevirmiş.

Günümüzün kaş ve makyaj tasarımlarına en güzel örnektir Audrey Hepburn…

Aslında yakışanı giymeyi bilmek, giydiğinin yakışması veya stil sahibi olmak tek bir şarta bağlıdır: Rahatlık. Rahat şeyleri tercih ederseniz, rahat hisseder ve öyle davranırsınız. Biri sizi habersizce fotoğraflarken bile bu dışa yansır. İşte o “cool tavır” denen şey budur. Rahat-mış gibi çekilmiş fotoğrafların uyandırdığı samimiyetsiz his, rahatsızlığın ürünüdür.

Audrey’in düğününde bile taviz vermediği bu tavır, aynı zamanda kendine güvenin ifadesi.

Hayatına anlam kazandırmanın yolu, başkalarının hayatına anlam katmaktan geçer. “Kıtlık kışı” denilen dönemde Hollanda’da yaşayan Audrey, varlıklı bir aileye mensup olmasına rağmen yokluğu yaşamış. Hem kendisine uzanan bir elin, hem de başkalarına el uzatmanın ne demek olduğunu iyi biliyordu.

Sahip olduğu her şeyi başkalarına göstermek yerine paylaşmayı tercih etmek, ondan öğrenemediklerimiz arasında…

Audrey Hepburn İle İlgili İlginç Bilgiler:

  • İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Flemenkçe ve İtalyanca konuşabiliyordu.
  • Hamileliği dışında asla 51 kilonun üzerine çıkmayacağını söyledi ve bu sözünü ölene dek tuttu.
  • Hubert de Givenchy ona özel L’Interdit adında bir parfüm üretti. Uzun yıllar sonra satışa sunulana dek tek kullanan kişi Audrey’di.
  • Boyu 1,70 Kilosu 45-51 arası.
  • Kendisinde beğenmediği tek şey, 40 numara olan ayaklarıdır.

 

Paylaş

Yorumlar

  1. 3velet1hatun diyor ki: Mayıs 9, 2017 at 21:53:57

    Zerafet timsali …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir