Avrupa'da Ucuz ve Fantastik Tatilin Adresi: Endülüs!

22 Haz 2015

Muhafazakâr aileler için hem uygun, hem kültürel, hem de eğlenebilecekleri bir tatil önerisi bu yazıda!

Endülüs deyince akan sular duruyor!  Hukuk sisteminde, finansal sisteme, eğitimden sanata her dalda ileri düzeyde bilimin kaynağı olan  Endülüs eyaleti “medeniyet” kavramını yeniden tanımlamak adına mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olma özelliğini taşıyor. Mekke, Kudüs‘ten sonra Endülüs‘ü üçüncü durak addedebiliriz. Bu değerli topraklarda bir haftada bütçenizi de fazla sarsmayacak keyifli kültürel bir tatil planı yapabilirsiniz.

Birinci durak Sevilla(Seviyya)

Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali

Endülüs‘ün başlangıcı Sevilla‘dır. İspanya‘nın başkenti Madrid deniliyorsa, Endülüs‘ün başkenti de Sevilla denilebilir. Endülüs eyaletinin büyük şehri Sevilla’dır. Bu güzel ve küçük şehirde resimde görülen Endülüs Emevi Devleti‘nden geriye bir camii ve saat kulesi kalmıştır. Ancak 1248 yılında Kral III. Fernando tarafından ele geçirilen şehrin yönetimi müslümanlardan hristiyanlara geçmiştir. Bu dönemde resimde görülen eserin camii kısmı tamamen yıkılmış ve büyük bir katedral yapılmıştır. Camiiden arta kalan Giralda minaresi Katedralin saat kulesi haline dönüştürülmüştür. Bu saat kulesi 29 katlı olup, içerisinde klasik merdiven sistemi bulunmamaktadır, bu durum sanki biraz eğimli bayırda yürüyormuş hissi vererek sizin yorulmadan en tepeye çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu dev katedral Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başarmış ve içinde çeşitli vitray süslemeleri, resimler, heykeller gibi pek çok ünlü isme ait eser bulunmaktadır. Bu eserlerden en önemlisi ve belki de en anlamlısı Amerika’nın kaşifi Kristof Kolomb‘un heykelidir.  Sevilla Katedrali‘ni gezmek istiyorsanız giriş ücreti öğrenci için 5 euro, yetişkinler için 9 eurodur.

Kristof Kolomb Heykeli

Kristof Kolomb Heykeli

Ayrıca Sevilla şehrinde pek çok flamenko show seçenekleri vardır. Flamenko müzesinde bir flamenko showu izlemeye giderek, İspanya’nın müziğini, İspanya’nın ruhunu ve kültürel yapısını hissetme olanağına erişebilirsiniz.

Flamenko Show

Flamenko Show

İkinci Durak Cordoba (Kurtuba)

Bana sorarsanız Mekke ve Kudüs’ten sonra Müslümanların üçüncü merkezi Kurtuba derim. Kurtuba şehri ufak dolambaçlı sokakları, Arap mimarîsine  sahip evleri ile doğu esintilerini barındıran sıcacık bir şehir olarak Avrupa’nın güneyinde yer alıyor.  Kurtuba şehri dünyanın İlk üniversitesi olan Kurtuba Camii (bugünkü adıyla) Mezquita Katedralini bünyesinde bulundurması sebebiyle tarihî açıdan büyük bir öneme sahiptir.” Mezquita” arapça kökenli olan mescit kelimesinden İspanyolca’ya geçmiş ve günümüzde de bu şekilde kullanılmaktadır. İbn-i Rüşd, İbn-i Meymun, Muhyiddin İbn-i Arâbî gibi pek çok bilim adamının yetiştiği bu merkez her yönüyle medeniyetin doğuş yerinin neresi olduğunu gözler önüne seriyor.

Kurtuba Camii (La Mezquita)

Kurtuba Camii (La Mezquita)

 

Kurtuba Camii Mihrap

Kurtuba Camii Mihrap

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Bahçesinde çeşitli palmiye ağaçları, şadırvanlar içeri girer girmez ruhunuza farklı bir rayiha bırakıyor. Bu muhteşem eser ilk yapıldığında içerisinde 1293 adet sütun bulunurken, ortadan ikiye kesilip içine kilise yapıldıktan sonra 850 adet sütun günümüze ulaşabilmiştir. İçeri girdiğinizde kendinizi bir an Mescid-i Nebevî‘ye girmiş gibi hissedebilirsiniz. Hüzünle karışık mutluluk ruhunuzu kaplayabilir. Hüzün diyorum çünkü; böylesi güzel bir sanat eserine nasıl kıyılıp da ortadan ikiye kesildiğini görmek insanı gerçekten üzüyor. Kurtuba Camii 1236 yılında Papa’nın emri üzerine dinî bir amaç uğruna katedrale çevrilmiştir. III.Fernando 1523’te Kurtuba’yı ele geçirdiğinde bu camide bulunan tüm Müslümanlar Hristiyan olmaya zorlanmış, kabul etmeyenlerin başları gövdelerinden ayrılmıştı. Bir rivayete göre mescidin kapılarından Müslüman kanlarının bu bahçeye dolduğu belirtiliyor. Dönemin Kralı Charles Quint ilkin bu camiyi olduğu gibi bırakmak istediği, sonrasında cami ortadan ikiye kesilerek kilise yapıldığını gördüğünde “Yaptığınız vahşeti görünce, size bunun için izin verdiğime çok pişman oldum. Dünyada bir benzeri bulunmayan, bu güzel eseri böylece tahrib edeceğinizi bilseydim, size müsaade etmez ve hepinizi cezalandırırdım. Yaptığınız bu çirkin kilise, eşi her yerde bulunan adi bir binadan ibarettir. Halbuki, bu haşmetli caminin bir eşini yapmak mümkün değildir.” dediği 1894 yılında Almanya’da Würzburg şehrinde yayınlanmış olan “Spanien= İspanya” adlı eserde geçmektedir.

Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Üçüncü Durak Granada (Gırnata)…

Granada (Gırnata)

Granada (Gırnata)

Endülüs Emevî devletine başkentlik yapmış olan Granada şehri Tarık bin Ziyad‘ın 711’deki çıkarmasından  kısa bir süre sonra kurulmuş ve en parlak çağını, Müslümanların (Beni Ahmer) yönetiminde olduğu 13-15. asırlar arasında yaşamıştır. Bu şehir -Arapça kökenli bir kelime olan- Al Hamra (Kırmızı) isimli Sarayı ile ünlüdür. 1232 yılında şehirde tarım ve nüfusun artmasıyla bağlantılı olarak şehrin tepe bölgesine Al Hamra Sarayı yapılmış olup, 1232’de 1.Muhammed’in (Muhammed bin Ahmer) hükümranlığında olan Nasiri Sultanlığı  Granada şehrinde  bu sarayda hüküm sürmüştür. Granada şehrinden bakıldığında dıştan sade görünen ancak içi enfes işlemelerle dolu olan bu sarayı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu sarayın yapıldığı yüzyılda pek çok sarayda tuvalet dahi bulunmazken, bu sarayda soğuk, ılık ve sıcak su seçeneği sunabilen pek çok banyo bulunmaktadır. İşte Alhamra Sarayı:

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

Granada‘nın dolambaçlı sokakları, flamenko gösterileri, doğu ve batı sentezini barındıran bu güzel şehir Asya, Avrupa ve Amerika’dan pek çok turisti ağırlıyor. Flamenko denir de o güzel yelpazelerden bahsetmemek olmazdı. Hepsi birbirinden güzel el emeği göz nuru boyalarla süslenmiş flamenko yelpazelerini hediyelik eşya satan yerlerden alabilirsiniz.

Al Hamra Sarayı

Al Hamra Sarayı

ve son durak Malaga…

Malaga şehri Endülüs Emevî devletinin limanını barındıran küçük bir sahil kenti olup, Endülüs‘ü ziyaret edenler genellikle Malaga Airport‘u kullanarak ülkelerine dönmeyi tercih ediyor. Yolculuk demişken küçük bir not yazmakta fayda var; Avrupa’da ucuz ve konforlu seyahat etmek istiyorsanız Ryan Air uçak firmasını tercih ederek Avrupa’nın pek çok bölgesini cüz-î fiyatlar ödeyerek gezebilirsiniz. Yalnız Ryan Air uçak firmasında 10 kg’lık el bagajı hakkınız dışında getireceğiniz her bir bavul için kilo başına ücret ödeyeceğiniz hususunu hatırlatmak gerekiyor. Yaz aylarında seyahat edecekseniz küçük bir bavul bir hafta işinizi göreceği için bu ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.

Malaga Airport

Malaga Airport

İspanya’da ne yenir?

Muhafazakar turistlerin ortak sorunu olan yeme içme konusu Endülüs’te diğer ülkelere nazaran daha az sıkıntı yaratıyor. Endülüs eyaletinde pek çok helal Arap restaurantı bulunuyor. Bu Arap Restaurantlarında tavuk eti, falafel gibi pek çok yiyecek seçeneği mevcuttur. Gittiğiniz yerin geleneksel tatlarını denemeyi seviyorsanız ve bu tatlar da et içermiyorsa size gün doğmuş demektir. İspanya’nın meşhur yemeklerine baktığımızda Patata Brava (patates kızarmatması), Tortilla Patata (patatesli Omlet), Kalamar, Paella (pilav), Gazpacho (soğuk domates çorbası) ve Tapas ismi altında çeşitli kanepeler karşımıza çıkıyor. Bu yemeklerin arasından Tortilla Patata denilen patatesli omleti tercih edebilirsiniz. Bu omleti soğuk olarak servis ediyorlar. Paella isimli pilavları ise vejetaryen olarak yapılıyor ve sıvı yağ kullanılıyor. Diğer yemekleri de Müslüman restaurantlarda gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

Paella

Paella

Tortilla Patata

Tortilla Patata

 

Endülüs yazmakla bitmeyecek bir eyalet olup, mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden birisidir! Evliya Çelebi dedemizin yolundan giderek gezmeye devam diyoruz. Bir sonraki gezi yazımız için bizi takipte kalın!

Sevgiler…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir