Ayakkabıda Topuk Detayı ile Fark Yaratın

06 Dec 2016

 

Bir ayakkabıyı sizin zevkinize uygun hale getiren, onun karakteristik özellikleridir. Formu, rengi, materyali ya da varsa bağcıkları… Yeni nesil ayakkabılarda bu karakteristik özelliklere topuk detayı da dahil oluyor. Bu sayede modern çağın en tarz ayakkabıları vitrinlerde yerini alıyor.

Aslında modanın günümüze kadar uzanan ayakkabı modası kısmında, birçok farklı ayakkabıyı deneyimledik. Özellikle vintage ayakkabı modelleri, adeta geçmişten günümüze tüm ayakkabı detaylarını ışınlıyor. Fakat demode olmakla vintage olmak arasında çok hassas bir çizgi var ki, o da ayakkabının şıklığını etkileyen en önemli etmen oluyor. O halde, bir ayakkabının hem vintage hem de demode gözükmemesinin yegane yolu, ayakkabının detaylarının modernize edilmesinden geçiyor.

ayakkabida-yenilik-topuk-detayi-7

Topuk detayı, şu sıralar ayakkabıları başka bir boyuta geçiren etmen oldu. Farklı formlarda topuklar, farklı materyallerle birleşti. Ayakkabıyı bir nebze daha enteresan gösteren absürd topuk detayları tasarlandı. Birçok blogger tarafından sevilse de, şimdilik günlük kullanımda tercih edilmesi cesaret istiyor. Ancak yeni tarzda topuk detaylarından korkmanıza gerek yok. Ayakkabının genel tarzına uygun kombinlerden şaşmayarak, bu farklı ve orijinal ayakkabıları çekinmeden giyebilirsiniz.

İşte başlıca öne çıkan topuk detayları…

Metal Topuk Detayı

Metalik renginin dünyamızda bu kadar fazla yer alışını deneyimlemeden önce, metal tokalar, fermuarlar ve metal topuklar ile ayakkabılarımız zenginleşiyordu. Ancak bu metal topuklar, ayakkabının güzelliğini yalnızca topuk kısmına taşımak ve bambaşka bir tarzı modernize etmek için tasarlandı.

ayakkabida-yenilik-topuk-detayi-4

Küt Topuk Formu

Eskilerin ‘kaba’ görünümlü küt topukları, uzun bir süredir ince topuklu ayakkabıları kullanmamız nedeniyle kendini özletmişti. İnce topuğun ayakkabıya feminen bir duruş kattığını biliyoruz. Küt topuk ise ayakkabıya modern formlar ve dozunda yükseklikler ile farklı, cool ve modern bir tarz kazandırıyor. Rahat olması da ekstra bir avantaj katıyor.

ayakkabida-yenilik-topuk-detayi-1

Şeffaf Topuklar

Şeffaf çantalar ve şeffaf stilettolardan sonra şeffaf topuklar, ayakkabılara bambaşka bir hava katıyor. Modernliğin de üzerinde, galaktik bir hava kazandıran bu detay ile, günlük kombinlerinizi şıklaştırabilirsiniz. Şeffaf topuklar ile sanki parmak ucunuzda yürüyormuşsunuz gibi görünebilirsiniz. Bu görüntüden rahatsız olanlar ise simli şeffaf topuklardan yana tercihini kullanıyor.

ayakkabida-yenilik-topuk-detayi-3

Ahşap topuklar

1990’larda ahşap görünümü, ayakkabılar üzerinde fazlasıyla hakimdi. Sonrasında demode göründüğünü anlasak da, ahşabın güzelliğinden vazgeçemedik. Tasarımcıların kaba görünümden uzak, yalın ve şık görünümler kazandırdığı ahşap topuklu ayakkabılar, topuk formları ve estetik duruşları ile ayakkabı değil sanki bir biblo üzerinde yürüyormuşsunuz hissiyatı yaratıyor.

ayakkabida-yenilik-topuk-detayi-2

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *