Ayakkabının Yeni Harika Çocuğu Bir Türk

09 Ağu 2018

Ayakkabı Tasarım Enstitüsü mezunu Safa Şahin’in ünü yayılıyor: Nike’tan sonra moda devi Versace’nin yeni sezon ayakkabılarını tasarlamaya başladı.

Moda otoriteleri onu ayakkabının dahi çocuğu olarak tanımlıyor. Genç tasarımcı Safa Şahin 2007 yılında mezun olduğu Tasev Ayakkabı Enstitüsü’nden sonra Güzel Sanatlar Fakültesi’ne devam etti. Yaptığı tasarımlar ile İtalya, Amerika, Hollanda ve Türkiye’nin farklı yerlerinde çeşitli sergilere katıldı. Detay deri tasarım yarışması ayakkabı kategorisi ve Trendsetter dergisinin düzenlediği ‘‘Celebration’’ konulu çanta tasarım yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Nursace, Sergio Paganelli, Shalin, Serka gibi markalar ile de çalışan tasarımcıyı gelin daha yakından tanıyalım…

* 2007 yılında Tasev Ayakkabı Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra her mezun olan öğrenci gibi staj yaparak başladı kariyeri. Stajını Nursace’de tamamladıktan sonra 2 sene kadar freelance ve aktif tasarımcı olarak firmalara ayakkabı tasarımları yaptı. 2009 yılında girdiği güzel sanatlar fakültesi resim bölümünde ayakkabıya bakış açısı tamamen değişti. Marcel Duchamp’ın bir hazır nesne olan pisuvarı sanat olarak kabul ettirdiği bir toplumda bir ayakkabı neden sanat kaygısı taşımasın fikri doğrultusunda heykelimsi ayakkkabılar yapmaya yöneldi.

* Tasarladığı ayakkabılarda ‘Alice in Wonderland’ gibi kendine has bir dünyası olan, genelde piyasa olmayanı seven, modanın kölesi olmamış, zamansız giyinen kadınları hedefliyor.

* Neden kadınlar, ayakkabı için bu kadar deliriyor, sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Kadınları erkeklerden ayıran büyük özellik doğası gereği daha çok aksesuarlar kullamaları. Ayakkabı ve çanta en büyük aksesuar olduğundan dolayı erkeklere göre daha çok değer veriyorlar.”

* Ayakkabı tasarlarken en çok ilham aldığı yerlerden biri ormanlar diğeri okyanuslar ve balıklar. Orman onun için bir vazgeçilmez. Ara ara da okyanus altı canlılarından ilham alıyor.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir