Aybüke Nur Demirci ile evlilik üzerine söyleşi

14 Ara 2018

Aybüke Nur Demirci, 1997 yılı Ordu doğumlu. Ama aslen Denizli’li. Yakın zaman önce evlenip Gaziantep’e yerleşen sosyal medya fenomenimiz, moda ve tekstil tasarımı okuyor. Aybüke Nur, düğününe dair en özel anılarını bizimle paylaşıyor.

Aybüke Nur Demirci: En çok duvak seçerken düşünmeli!

Aktif bir instagram kullanıcısı; başarılı bir bloger; şık ve zarif bir “gelin” olan Aybüke Nur Demirci, evliliğe giden süreçteki en heyecanlı, en keyifli deneyimlerini bizimle paylaştı.

Allah mesut etsin, size bir ömür mutluluklar dileriz. Güzel bir düğünle dünya evine girdiniz. Evlenmek zor mu; çok mu masraflı?

Aybüke Nur Demirci: Öncelikle çok teşekkür ederim iyi dilek ve düşünceleriniz için. Evlenmek biz zorlaştırmadığımız, detaylara dalıp asıl konudan uzaklaşmadığımız, “başkaları ne der düğünü” yapmadığımız sürece hiç zor değil. Elbette masrafları var. Fakat karşılıklı anlayış ve öncelikleri belirlemek bütçeyi olabildiğince minimum seviyeye getirmeye yetiyor.

Düğüne hazırlık yaparken insanın kafası çok karışıyor mu? Kafanızın içini nasıl düzenlediniz?

Aybüke Nur Demirci: Önce bir liste yaptım. Ana başlıklar ve maddeler oluşturdum ve bu süreci olabildiğince düzenli bir plana bağladım. Çok az bir zaman içinde hepsini yetiştirmek zihnen biraz yorucu ama odaklanmak için çok daha iyi oldu.

Sizi en zorlayan hazırlık hangisi oldu: Gelinlik seçmek mi? Siz aynı zamanda tasarımcısınız, gelinlik tasarlamak ve onu kombinlemek mi? Düğün organizasyonunu yapmak mı?

Aybüke Nur Demirci: Kesinlikle en çok vaktimi alan ve düşündüren şey, gelin başım oldu. Gelinlik tasarlamak için çok gezmem ve çok düşünmem gerekirdi; fakat buna zamanım yoktu. Kısa bir zaman diliminde hazır tasarımı sadeleştirmek daha mantıklı geldi. Düğün organizasyonunu eşime bıraktığım için o konuyu hiç dert etmedim. Ama ben yapacak olsaydım muhtemelen gelinlik seçmek yine daha çok zorlandığım konu olurdu:)

Evlilik söz konusu olunca sıralı törenler 4 tane: Söz, nişan, kına gecesi ve nikah/düğün. Hangisi daha heyecanlı, nikah mı nişan mı; kına mı, söz mü?

Aybüke Nur Demirci: Hepsinin apayrı bir heyecanı var ama sanırım nikah.

Kına gecesi ile düğünü kıyaslarsanız, evlenen kadın hangisinde daha duygusal, hangisinde daha “eğlenmeye” yatkın?

Aybüke Nur Demirci: Kına gecesi hem çok duygusal hem de eğlenceye çok uygun. Bir dakika önce ağlarken bir dakika sonra kendinizi oynarken bulabiliyorsunuz. Ama kesinlikle çok duygusal bir olay kına gecesi; yeri apayrı , yeni evleneceklere mutlaka bir organizasyon şirketiyle anlaşmalarını öneririm. Hiçbir şeyi düşünmeden o anı yaşamak çok daha keyifli.

Gelinliğin rengi kesin beyaz; neredeyse başka seçenek yok. Peki sizce nişana en yakışan renk hangisi; siz nişanınızda hangi rengi tercih ettiniz?

Aybüke Nur Demirci: Ben gri düşündüm. Zaten damadın yanında biraz daha ağır başlı olunması taraftarıyım. Ne çok renkli ne yasta gibi; ne gelinlik gibi ne abiye gibi olsun diye düşünerek kesinlikle gri olsun dedim. Şu anda hazırlık yapan arkadaşlara nişan konseptine yakın tasarımlar seçmelerini ve kabarık nişanlıkları acilen bırakmalarını öneriyorum.

Gelinlik tercihinizi yaparken nelere dikkat ettiniz? Nasıl bir gelinlik hayal ediyordunuz; sonuç istediğiniz gibi oldu mu?

Aybüke Nur Demirci: Aslında daha az güpürlü ve daha elbisevari, daha vintage bir gelinlik planlamıştım. Ama sonra elbiseyi hep giyerim, gelinliğin gelinlik olduğu belli olsun diye düşündüm. Yine de bence gelinlik şatafat değil zarafet demek. O sebeple kabarık tüylü taşlı ağır gelinliklere bakmadım. Sonuç istediğim gibi oldu. Ama provalara gelin ayakkabımla gitmedim. Bu sebeple boy ölçülerimi bir tık uzun verdim. Çok şükür herhangi bir sorun olmadı. Gelinlere tavsiyem mutlaka düğün ayakkabılarıyla provalara gitsinler ve içlerine sinene kadar taleplerini tasarımcıyla paylaşsınlar. Ben o konuda çok rahattım, aklımdakinden bile daha güzel bir kalıbı oldu. Özellikle kollarımın ve kendimin rahat hareket edebileceği bir gelinlik istedim. Öyle de oldu.

Gelinlik sadece bir gelinlik değil. Ona eşlik eden aksesurlar da var. Sizin gelinliğinize hangi aksesuarlar eşlik etti?

Aybüke Nur Demirci: Sade bir ayakkabı ve sade bir gelin buketinden başka hiçbir aksesuarım yoktu. Gelinliğinizi kombinde tamamlayan en güzel şey sıcak tebessümünüz.

Düğünde en heyecanlandığınız anlar hangileri oldu?

Aybüke Nur Demirci: Tabii ki salona giriş anı ve ilk dans 🙂

Gelinlik altına seçeceğimiz ayakkabı konusunda en faydalı ipucunu eminim siz verebilirsiniz…

Aybüke Nur Demirci: Platform topuklardan uzak durmalarını öneririm 🙂 Sade ve spor ayakkabı kadar rahat bir ayakkabı tercih edin. Yok aradığımı bulamazsam vs diye de endişelenmeyin. Zira kimse ayakkabıyı görmüyor. Ben bu kadar rahat ve kısa bir topuklu bulmasaydım, kesinlikle beyaz spor ayakkabı veya sevimli bir sandalet giyerdim.

Bir gelin adayı, hangisini seçerken daha çok düşünmeli: Duvak mı, gelinlik altına giyilen ayakkabı mı?

Aybüke Nur Demirci: Duvak! Şimdiki aklım olsa duvağımı daha kısa kullanırdım. Arada tavsiyeleri dinlesem iyi olurmuş 🙂

Son olarak… Düğününüze dair en güzel anınızı bizimle de paylaşır mısınız?

Aybüke Nur Demirci: Nikah memuru “sizleri karı – koca ilan ediyorum” derken, bizim birbirimize bakışımız… İfade edemeyeceğim bir mutluluktu.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir