Az Yorgunlukla Çok Çalışabilmek!

16 Eki 2016

 

Bazen oturduğunuz yerde iki saat kaldıktan sonra, tüm dünyanın işini yapmış kadar yorgun hissedersiniz kendinizi. Bazı insanlar, bir günde çok fazla plan ve programı gerçekleştirebilirken, siz programınızın sadece birini yaptığınızda bile bütün enerjinizi harcamış olabilirsiniz. Oysa bir insan yorulduğunda başka bir işe geçerek dinlenebilir kapasitede yaratılmıştır. Peki, nasıl oluyor da hiçbir şey yapmasa bile çok bitkin hissedebiliyor kendini insan? Ya da daha az yorgunlukla çok iş başarabiliyor?

inner-child-thoughtful

Her gün vücudumuza yepyeni kan pompalanıyor ve her gün biz yenilenerek başlıyoruz güne, tıpkı doğan güneş gibi… Zihnimiz ise belli bir enerji miktarıyla uyanıyor her yeni doğan güne. Çocuk benliği adını verdiğimiz bu enerjiyi daha iyi anlamak istersek, yeni adım atmaya başlamış çocuklardan itibaren hiç bitmek bilmeyen bir enerjiye şahit oluruz. Demek ki her birimizin içerisinde bir çocuk parçası var ki, biz her yeni güne o tatlı enerjiyle uyandırabiliyor.

Young girl with painted hands and face

Ancak her birimizin içinde bir otorite figürü dediğimiz ebeveyn parçası da vardır. Bizleri çoğu zaman suçlayan, hatalarımızı hatırlatan, geçmişe dönüp sorgulama yaptıran bir parça… Elbette sorgulamak ve dönüp arkamıza bakıp ders çıkarmak gerekli ve önemlidir. Kimi zaman bu ebeveyn parça, bazı insanların zihnini hakimiyeti altına alır. Yapılacak bir işi bile kimi zaman bu ebeveyn parça ile büyütüp işin içinden çıkamaz hale gelir insan: ‘Nasıl yapsam, nereden başlasam…’ Dolayısıyla içimizdeki otorite parçası, bizi zinde ve ayakta tutan çocuk parçasının enerjisini bu duygu ve düşüncelerle eritip bitirir. Sınırlı miktarda her gün zihnimizde bulunan enerjiyi, yerinde kullanamamanın verdiği sancıyla, günlerimizi bir bir eritiveririz…

Mother giving out to her son

Evet, enerjimiz sınırlı miktarda her yeni günle birlikte yaratılıyor. Nerede ve nasıl kullanacağımız ise bizim elimizde yetişkin ego ile… Saatlerce düşünerek de bitirilebileceği gibi, çok farklı aktiviteler ile de kullanılabilir. Özellikle otoriter parçamızın suçlayıcı yönüyle enerjimizin daha hızlı yok olabileceğini de göz önünde bulundurursak, plan ve programını yaptığımız her anımızın çok değerli olduğunu unutmayalım ve bir işe karar verdiysek, hemen kolları sıvayalım!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir