Azzedine Alaia Kimdir?

30 Oca 2018

 

 

Azzedine Alaia moda sistemini tamamen reddeden duruşuna rağmen dünyanın en saygın tasarımcısıydı. Başarılarla dolu kariyerini ve hayat öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz.

7 Haziran 1939 Tunus doğumlu olduğu söylense de gerçek doğum tarihi  26 Şubat 1935. Kariyerinin başlangıç noktası küçüklüğüne dayanıyor. Küçük yaşlarda moda dergileri okumaya başlayan Azzedine, kıyafetlere olan ilgisini hayatı boyunca kaybetmedi.

Bir akrabasının yardımıyla 1957’de Paris’e gitti ve Dior’da çalışmaya başladı. 1979’da açılan butiğinden  bir sene sonra ilk hazır giyim koleksiyonun tanıttı. 1984’te Fransız Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En İyi Tasarımcısı” ve “Yılın En İyi Koleksiyonu” seçildi.

azzedine-alaia-tasarimlari

1980’lerde moda dünyasının en çok talep ve ilgi  gören tasarımcılarından biri haline gelmeyi başardı.

İsminin küresel anlamda duyulması  1995’te süper model Stephanie Seymour için tasarladığı, yapımı 1600 saat süren gelinlik sayesinde oldu. Bu düğünde nedimelerin de elbiselerini dikmişti.

2000 yılında Prada grubu ile bir ortaklık imzaladı. Bu ortaklığa rağmen prensiplerinden ödün vermedi. Koleksiyonları tamamlanana kadar kimseye göstermemesi, moda takvimlerine uymaması bu prensiplerden bazıları.

Naomi Campbell, Kate Moss, Grace Jones, Madonna, Marie-Hélène de Rothschild, Louise Lévêque de Vilmorin ve Greta onun tasarımlarını sıkça kullandılar.

azzedine-alaia-tasarimlari

Naomi Campbell en yakın arkadaşıydı. Son defilesini 2011 yılında Naomi ile birlikte yapmıştı. Moda ile ilgili en son katıldığı davet ise Leïla Menchari’nin Hermes için yaptığı vitrin sergisiydi.

2013 yılında Palais Galliera’da Alaia retrospektifi  açıldı. Paris Moda Haftası’nda ilk 3 gece Alaia sergisinin özel açılış daveti 3 gün sürdü. Marc Newson’dan, Dior’un CEO’su Sidney Toledano’ya  kadar bir çok ünlü ismi geride bırakan davet, büyük ilgi görmüştü.

azzedine-alaia-tasarimlari

Kadın fizyolojisini sömürmekten uzak tasarımları, süper model görünümü vermeye çalışmadan yarattığı kadın formuyla özgün olmayı başardı.

Lüksü kadın siluetine gizleyen, öne çıkardığı detaylarla güçlendiren ve kişiliğinden asla ödün vermeyen Azzedine 18 Kasım 2017’de kalp krizinden hayatını kaybetti.

Onu yaşatan eserleri moda dünyasına ilham vermeye ve aynı ruhu taşıyan başka biri olmadığından hâlâ dünyanın en saygın tasarımcısı ünvanını taşımaya devam ediyor.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir