Ana Babalarımızın En Çok Dinlediği Masallar

30 Mar 2018

 

Türkiye’de televizyon yayını 1970’lerin başında başladı. Ondan önce radyo vardı. 1970’lerden önce doğan anne ve ninelerimiz ile baba ve dedelerimiz, gece yatmadan önce masal dinliyorlardı.

Peki onların aklından çıkmayan ama belki de bizim hiç bilmediğimiz masallar hangileri?

1950 ve 60’larda doğan anne ve ninelerimiz – baba ve dedelerimizle konuştuk, onların en çok dinledikleri 5 masalı belirledik.

İşte en çok bilinen ve hiç akıllardan çıkmayan 5 masal:

1- Keloğlan ile Padişah
Masaldan bir bölüm:
Bir varmış, bir yokmuş, Allah`ın kulu çokmuş, çok söylemesi günahmış. Uzak ülkelerin birinde bir Keloğlan ve bir de bunun anası varmış. Keloğlan ve anası eski bir evde otururlarmış. Bir gün anası gelerek Keloğlan`a demiş ki:
-Al oğlum, babadan kalan altınları bozdur da bir usta getir ki şu evi başımıza yıkılmadan yeniden yaptıralım.

2- Ali Baba ve 40 Haramiler
Masaldan bir bölüm:
Bir varmış, bir yokmuş. Doğuda uzak bir ülkede Ali Baba adında bir oduncu yaşarmış. Karısıyla birlikte yoksul bir yaşamları varmış. Ali Baba eşeği ile birlikte ormana gider buradan odunları toplar, bu odunları şehre giderek satar bu şekilde para kazanır ve geçimini sağlarmış. Yine günlerden bir gün odun toplamak için ormana gitmiş.
Uzaktan bir sürü atlının ona doğru geldiğini görmüş. Bu adamlar hiç de dost canlısı görünmüyormuş.
Ali Baba:
-”Bu gelenler haramiler olmalı. Hemen saklanmalıyım.” demiş. Hemen eşeğini çalıların arasında bir ağaca bağlamış. Kendisi de bir ağacın başına çıkmış. Atlılar gelip tam Ali Baba‘nın çıkmış olduğu ağacın altına gelip durmuşlar. Ali Baba adamların hepsini saymış. Tam kırk kişilermiş.

3- Alaattin ve Sihirli Lambası
Masaldan bir bölüm:
Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, yer mavi, gök yeşil iken, ben ninemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken. Uzak bir köyde Alaaddin adında bir oğlu olan dul bir kadın varmış. Alaaddin ve annesi çok yoksulmuş, hayatları yokluk ve sıkıntı içinde geçiyormuş. Alaaddin para kazanmak için en zor işleri yapıyor, her gün çok uzak bölgelere meyve toplamaya gidiyormuş. Bir gün şehirden uzaktaki bir hurmalıkta yabani hurma toplarken garip bir yabancıyla karşılaşmış.

4- Deli Dumrul
Masaldan bir bölüm:
Kocaoğlu Deli Dumrul adında bir adam, kuru bir çayın üzerine köprü yaptırmış, geçenden otuz akçe, geçmeyenden de kırk akçe alıyordu. Günün birinde köprünün başında oba kuran birtakım kimselerin ağlaştığını duydu, nedenini öğrenmek istedi. Obalılar yana yakıla anlattılar: Al kanatlı Azrail içlerinden bir yiğidin canını almış.

5- Şehrazat’ın Masalı (Binbir Gece Masalları)
Masaldan bir bölüm:
Bir zamanlar Fars diyarının Şehriyar isminde bir hükümdarı varmış. Şehriyar, Hindistan’dan Çin’e kadar uzanan bütün toprakların kralıymış. Ama bunca güç, bunca kudret bir gün karısının kendisini aldatmasının önüne geçememiş. Başına gelen acı olay yüzünden deliye dönen Şehriyar, artık bütün kadınların nankör ve sadakatsiz olduğuna inanmaya başlamış.
Önce karısını öldürtmüş. Ardından da vezirine, kendisine her gece başka bir kadın getirmesini emretmiş.

Babalarımızın En Çok Dinlediği Masallar

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir