BAĞIMLILIĞA ELVEDA DEMEK İÇİN 5 ÖNERİ!

24 Nis 2015

Bağımlılık 21. yüzyıl tüketim kültürünün önemli bir sorunu olarak toplumlarda yer ediyor. Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin yanısıra bağımlılık yapan pek çok durum vardır. Davranış bağımlılıklarını bir önceki yazımızda ele almıştık. Bu yazımızda bağmlılıklardan kurtulmak için küçük bir reçete sunacağız. Ancak şunu da belirtmek gerekir. Bağımlılık ciddî bir sağlık sorunudur, bir hekimin kontrolü şarttır. Şayet hekim ilaç kullanılmasına gerek görmüyor ve psikoloğa yönlendirmiyorsa, yazımızdaki beş adımlı yardım metodunu uygulayabilirsiniz.

1) Karar verin!

karar ver!

Her şeyin başı karar vermektir. Karar vermek, bir şeyi başarmanın yarısıdır.

2) Bağımlılıktan kurtulduğunuzda pozitif ne gibi değişimler olacağını yazın!

Hand Writing

Özgürlük, hobilere harcayacak daha çok ödenek, para biriktirebilmek, sağlıklı hissetmek, fiziksel gelişim, kendinizle gurur duymak gibi mümkün pozitif değişimlerinizi yazın.

3) Bir taahhütname yazın.

Kimse sizi bağımlılıktan kurtaramaz, ama siz kurtulabilirsiniz!

“Bırakıyorum çünkü hayatı dolu dolu yaşamak istiyorum.”

“Bırakıyorum çünkü borçlarım var.”

“Bırakıyorum çünkü iyi bir eş olmak istiyorum.” gibi cümleleri bir kağıda yazın ve bu kağıdı görebileceğiniz bir yere asın.

4) Plan yapın

plan yapın

 • Bu süreçte daha önce sizin gibi bağımlı olup, bu bağımlılıktan kurtulmuş birisine danışabilirsiniz. Plan oluştururken bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Sizi en doğru ve objektif yönlendirecek olan bir uzmandır.
 • Zaman belirleyin. Ne hemen yarın, ne de bir ay sonrasında bir zaman dilimini seçmeyin. Seçtiğiniz zaman sizin için anlamlı olsun, çünkü bu bir milat olacak.
 • Profesyonel yardım alın. Bilişsel Davranışçı Terapi, motivasyonel görüşme, sanat terapi vb. terapi çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Tetikleyicilerinizi bulun. Ne oluyor da internet başından kalkmak istemiyorsunuz? Stres gibi konular da sizi tetikliyor ve rahatlama yolu olarak interneti seçiyor olabilirsiniz. Farkına varın!
 • Bağımlılık yapan alışkanlığınızı yavaş yavaş azaltın.
 • Çevrenizi hazırlayın. Bağımlılık yapan şeyleri kaldırın. Pozitif ve sakin hissedeceğiniz bir ortam hazırlayın.

5) Bağımlılığı Bırakma ve İyileşme

bağımsız

 • Bağımlılığı planladığınız gibi bırakın.
 • Tetikleyicilerinizi net olarak koruyun. Bağımlılarla görüşmeyin.
 • Rasyonalizasyon/Aklîleştirmeye izin vermeyin. “Bir gün hepimiz öleceğiz, sigara içsem de içmesem de bu olacak” gibi sesleri duymayın.
 • Herkes zaman zaman kaymalar yaşayabilir. Örneğin internet bağımlısıysanız ve bir gün canınız sıkkın olduğu için tüm gün internet kullandıysanız; bu tekrar bağımlı olacağınız anlamına gelmiyor. Kendinizi SUÇLAMAYIN!
 • Başarınızı kutlayın! Kendinizi ödüllendirin.
 • Kendinize yeni alternatifler oluşturun. Enerjinizi boşaltabileceğiniz aktivitelere katılın. Egzersiz, pilates yapabilir, yürüyüşlere çıkabilir, hobiler edinin, resim çizebilirsinizi enstrüman çalabilirsiniz. Zamanınızı kişisel gelişiminize harcayabileceğiniz herhangi bir amaca yönelik faaliyet edinebilirsiniz.

Bir kere karar verdiyseniz yolun yarısını gitmiş sayılırsınız. Siz siz olun bağımlılığın zincirlerinden kurtulun, BAĞIMSIZ, MUTLU ve HUZURLU KALIN!

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir