Bahar ile Ruh Halimiz Nasıl Etkileniyor!

19 Nis 2016

Güneşin ümit kokan ışığıyla tüm diğer canlılar gibi insanlar da nasiplerini almaktalar. Öyle ki  kimileri vardır sabahın çok erken saatlerinde güne son derece enerjik başlar; sayfalar dolusu plan çizer ve uygulamaya koyulur. Var olan enerjilerine katlanan bu heyecan ve mutluluğun temelinde, gerçekten sadece bahar mevsimi mi yatmaktadır? Yoksa kimilerinde yorgunluk ve strese sebep olan bahar, karakterlere göre farklı etkiler mi uyandırmaktadır?

lale-festivali

Hava şartları, insanın vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklerin eşliğinde psikolojik etkiler de ortaya çıkarır. Burada önemli olan biyolojik faktördür diğer bir anlamda… Bu yüzden de beyin ve beden uyumu son derece önemlidir. Mesela bahar ile birlikte kimi insanlardaki hareketlilik, yerinde duramama veya mutluluk duyguları; vücudun bazı kimyasalları yoğun salgılamasıyla ortaya çıkar. Ancak bazılarında ise beden, yeni bir biyolojik kökenli ritme adaptasyon geliştirmekte başarısızlığa uğrar ve bu yeni duruma ayak uyduramaz. Dolayısıyla da yorgunluk, halsizlik veya stres gibi durumlar baş gösterir.

 bahar-aylari

Farklı karakter özellikleri, bahar mevsimiyle değişen ruh halinin hangi yönde olabileceğini çok güzel ifade edebilirler… Mesela, dışa dönük kişiliklerde bahar mevsimi, enerji düzeyini oldukça arttırıyor; normalden fazla hareketli olmalarını sağlarken, içe dönük kişiliklerde ise – melankolik gibi – daha fazla içe kapanma arzusu, aşırı uyuma isteği, hareketsizlik veya yoğun stres görülür.

bahar-aylari

Bahar mevsimini daha dinç, daha mutlu yani daha sağlıklı düzeyde yaşayabilmenin en güzel anahtarı, hayata dair amaçlar edinmektir. Sürekli gelişen ve olumlu yönde değişim gösteren bir insan için daha büyük mutluluk yoktur denilebilir. Yani sabah erkenden uyandığınızda nasıl bir hedefiniz olduğunu hayal edin ve onu gerçekleştirmek için neler yapabileceğinize bir bakın. Bahar mevsimi de bu vesileyse enerjinize enerji katacaktır…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir