Bahar Mevsimini Taçlandırın!

29 Şub 2016

Kültürel zenginliğiyle baş döndüren ve o manevi havasıyla kendini özel kılan medeniyetler şehri “Şanlıurfa” bahar mevsiminde bir başka güzel… Dünyanın en eski illerinden biri olarak bilinen bu şehir, huzur dolu atmosferini solumak isteyen herkesi buyur ediyor. Ilık bir esinti eşliğinde yeni keşiflere çıkmaya hazır mısınız?  Tarihi ve kültürel özelliklerinden sadece bir kaçından bahsedebileceğimiz bu yazıyla, yapacağınız güzel bir bahar gezisi için yeni fikirler edinebilirsiniz!

sanliurfa_tatil_rehberi

Eski konak evleriyle dikkat çeken bu peygamberler diyarı, buram buram tarih kokusunu her sokağa serpiştiriyor… En çok da Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl ile ziyaretçi toplayan bu şehre, dışarıdan gelen her misafir için özel olarak dizayn edilmiş otantik odalarıyla konuk evlerinin kapıları ardına kadar açılıyor.

sanliurfa_tatil_rehberi

Urfa insanının misafirperverliğiyle dünyada ün yapması için birçok sebep vardır: sıcakkanlı, sevecen ve ilgili oluşları misafirin kendini iyi ve özel hissetmesini sağlıyor. İşte bu yüzden her konuk evinin kendi bünyesinde düzenlenen canlı müzik eşliğindeki “sıra geceleri” ile misafirler eğlendiriliyor; kültürün getirdiği leziz ikramlarıyla büyük hürmetler gösteriliyor.

sanliurfa_tatil_rehberi

İkram  demişken,  Şanlıurfa’nın ün salmış mutfağından bahsetmemek çok büyük hata olur. Boranisindan tutun çiğköftesinden, birçok kebap çeşitlerine kadar, saymakla bitmeyen zengin Halil İbrahim sofraları seriliyor önünüze…  Acılı ve bol baharatlı yemeklerden sonra ise künefe ve şıllık gibi geleneksel tatlılar servis ediliyor hemen. Urfa insanı en çok da misafirin yüzündeki memnuniyeti görmeyi arzuluyor…

sanliurfa_tatil_rehberi

Şanlıurfa’nın ilçelerinden olan Harran Ovası da kubbeli evleriyle dikkat çekiyor. Çok eski bir kültürün eseri olan bu kubbeler ise yazın serin, kışın da sıcak tutması özelliğiyle yerini korumaktadır. Ayrıca bu ovada, dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversite’sinin Moğol istilasında yıkıldıktan sonraki kalıntıları bulunmaktadır.

sanliurfa-tatil-rehberi

Bahar mevsimi dedik; çünkü bulunduğu bölgenin koşulları gereği yazın sıcak kışın da sert geçmesi, bize alternatif olarak bahar mevsimini sunuyor…  Gerek manevi, gerekse tarihsel ve kültürel zenginliğiyle büyüleneceğiniz bu güzel şehir, siz kıymetli ziyaretçileri için her türlü imkânı sunmaya hazır.

Bu bereketli topraklara giderek siz de bahar  mevsimini taçlandırmaya ne dersiniz?

Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir