Bahar Sizi Yormasın!

03 May 2016

Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif iyonlar aracılığıyla taşınırken birtakım değişikliklere sebep olabilir. Bazı insanlar halsizlik, uyku bozukluğu, kas ve eklem ağrıları, iştah azlığı gibi problemlerle karşılaşabilir. Hava kirliliği, stres, beslenme bozuklukları ise şikayetlerin artmasına neden olur.
Bahar yorgunluğu, adı üzerinde bahara geçiş sırasında ortaya çıkan bedensel ve ruhsal rahatsızlıklardır. Genellikle kapalı ortamlarda çalışan, yetersiz ve düzensiz beslenen, yoğun ve stresli bir hayatı olan, aşırı kilolu, güneş ışığı ve temiz havadan uzak kalan kişilerde görülür.

Bahar yorgunlugu

Yorgunluk, bıkkınlık hissetmeden baharı doyasıya yaşamak istiyorsanız öncelikle tuzdan uzak durmalısınız. Çünkü fazla tuz tüketimi vücuttaki su oranını azalttığından halsizliğe sebep olabiliyor. Günde 3 litre su içerek metabolizmanızı hızlandırabilir, enerjinizi artırabilirsiniz.
Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan kas ve eklem ağrılarının oluşumunu engellemek için B ve C vitaminleri ile potasyum zengini meyve ve sebzeler yenilmeli. Domates, patates ve kayısı potasyum deposudur.
Güneşli havalarda egzersiz yaparak vücudunuzu aktifleştirin. Günlük 30-45 dakikalık yürüyüşler sizi zinde tutacak, ışıkta çoğalan pozitif iyonlar enerjinize enerji katacaktır.

Yuruyus

Kola, çay, kahve gibi kafein oranı yüksek içecekler yerine az tuzlu ayran, yarım yağlı süt, az şekerli limonata tercih edilebilir. Farklı doğal içecekleri tatmaktan zevk alıyorsanız meyveli yeşil çayı deneyin. 1 yemek kaşığı yeşil çay, 1 tutam zencefil, kabuklu yarım yeşil elma, 1 rulo tarçını yarım litre suda demleyerek kolaylıkla hazırlanan bu mucizevi çay yorgunluğunuzu üstünüzden atacaktır.

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir