Bakımlı Kadınların Tek İhtiyacı: Hindistan Cevizi Yağı

30 Eyl 2016

 

Her ne kadar itiraf etmekten hoşlanmasak da birçoğumuz dış görünüme önem veririz. Sanırım bu insanın doğasında olan bir dürtü. Hangimiz evden çıkmadan önce aynanın önünde birkaç saniye geçirmiyor ki? Belki sadece eliyle başörtünüzü ya da saçınızı düzeltip geçiyorsunuz, belki de son kontroller için dakikalarınızı ayırıyorsunuz. Ancak öyle ya da böyle hepimiz o küçük kontrolleri yapıyoruz. Elimizden geldiğince güzel ve düzgün görünmek için çabalıyoruz.

Woman looking at self in mirror.

Bu konudaki en büyük yardımcımız ise kozmetik sektörü oluyor. Bazılarımız için bakım ve güzellik adeta bir tutku ve bu tutku uğruna maaşlarımızın yarısını büyük kozmetik mağazalarında harcıyor olabiliriz. Ancak en az bir o kadar büyük bir grup fazla ürün almanın gereksiz ve kullanmanın da cilt için yorucu olduğuna inanıyor. İşte Hindistan cevizi yağının bitmek bilmeyen kullanım alanları ile bu yazımızın konusu olmasının nedeni de bu. Eğer kullandığım ürünü birkaç alanda kullanayım, fiyatı uygun olsun, e bu kadar olmuşken bir de doğal olsun mu diyorsunuz? Hindistan cevizi yağı tam size göre! Nasıl mı?

2016-03-10-1457633472-7768299-coconutoil

Son senelerde gitgide popülerleşen Hindistan cevizi yağının birçok farklı kullanım alanı var. Bu zengin yağın en öne çıkan kullanım alanlarından bazılarını bugün sizlerle paylaşacağız.

1.Nemlendirici: Sanırım Hindistan cevizi yağının en öne çıktığı alan nemlendirmesi. Eğer cildiniz kuru bir yapıdaysa direk olarak Hindistan cevizi yağını elinizde biraz ısıtarak yüzünüze yoğun nemlendirme için sürebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa ve Hindistan cevizi yağının çok ağır geleceğini düşünüyorsanız erittiğiniz yağdan nemlendiricinize biraz katarak daha yoğun bir nemlendirici elde edebilirsiniz. Yüzünüz için kullanabileceğiniz gibi dudaklarınız için de nemlendirici olarak Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Yine geceleri yatmadan önce göz çevrenizde, el ve ayaklarınızda nemlendirici maske olarak Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Yağ tamamen doğal olduğu için eğer alerjiniz yoksa çekinmeden neme ihtiyaç duyan her bölgede rahatça kullanılabilir.

use-coconut-oil-on-your-hair-and-skin-step-27

2. Saçlarınızı Hindistan Cevizi Yağı ile Kontrol Altına Alın: Eğer saçlarınız kuruysa, ya da zamanla uyguladığınız işlemlerden dolayı yıpranıp kuruduysa Hindistan cevizi yağı ile bakım yapabilirsiniz. Günlük olarak sadece uç kısımlara uygulayarak saçlarınızın daha az kabarmasını, tararken kolayca açılmasını sağlayabilirsiniz. Daha derin bir bakım yapmak isterseniz duştan önce saçlarınızın tamamına Hindistan cevizi yağı uygulayıp tarayın ve havluyla sarıp 15 dakika bekletin. Saçlarınızı duruladığınızda her zamankinden daha yumuşak ve parlak olduğunu göreceksiniz. Eğer saçınıza ısıl işlem uygulayacaksanız önce kuru saçlarınızı Hindistan cevizi yağı ile koruma altına alın. Yağı sürdüğünüz yerler ısıyla saçınız arasında bir bariyer etkisi görecek ve saçınız ısıdan normalde olduğu kadar etkilenmeyecektir.

margaret-4

Makyaj Temizleyici: Şuana kadar kullandığınız tüm makyaj temizleyicileri düşünün. Eğer büyük bir hassasiyetiniz yoksa içerisinde ne olduğunu bile bilmediğiniz, içerisi kimyasal maddelerle dolu bu ürünleri gözünüze sürüyorsunuz. Göz makyajını temizlerken hele de suya dayanıklı ürünler kullandığınızda çıkarması oldukça zaman ve çaba gerektiriyor. Bunu yaparken de ister istemez temizleyiciden bir iki damla göze geliyor, yani en hassas organlarınızdan birisine. Hindistan cevizi yağı ise tamamen saf ve oldukça da etkili bir temizleyici. Suya dayanıklı maskaraları bile ne kadar kolay çıkardığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir