Bayram Şekeri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

13 Tem 2015

Bayram Şekeri

30 günlük nefis terbiyesinin ardından Ramazan Bayramına kavuşmamıza günler kala herkesi bir alışveriş telaşı sardı. Bayram alışverişinin vazgeçilmezi ne derseniz, hepimizin evine az çok girecek olan Bayram Şekerleri listenin en tepesinde yer alacaktır. Bu tatlı, rengarenk gıdaları alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırdım.

*  Domuz ve türevi içerdiği için üzerinde E441, jelatin veya gelatin yazan ürünler tercih edilmemeli,

*  Bir böcekten elde edilen E120 Karmin boya maddesi içeren ürünler çocuk sağlığı için oldukça  zararlı, katkı maddesi olduğu için dinen tüketimi uygun değil.

*  Hem hayvani yağlardan, hem de bitkisel yağlardan üretilen E471, E472, E473, E474, E475, E476, E477 Mono ve Digliserit tuzlarını içeren ürünlerde ürün içeriğinde bitkisel yağ kullanıldığından emin olunabiliyorsa tercih edilebilir. Aksi takdirde uzak durmak da fayda var.

*  Gıda ve ilaç sanayiinde tatlandırıcı olarak, E950, E951, E952 ve E954 Suni tatlandırıcılar Asesulfam, Aspartam, Sıklamik Asit ve Sakkarinleri; fırınlanmış yiyecekler, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, mandıra ürünleri, pastalar, farmasotik olarak ağız hijyeni ve  içeceklerde kullanılıyor. The Center for Science in the Public Interest (CSPI) yapay tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumu en kötü 10 katkı maddesi listesine dahil etti; bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edildi.

*  Fiyat ve görüntüye aldanarak sağlığımıza ve maneviyatımıza zarar verebilecek ürünlerden uzak duralım. Güvenilir markaların ürünlerini almaya (yinede içerik kontrolü yapmak da fayda var), son kullanma tarihlerine dikkat etmeye, açık da satılan ucuz ve bozuk ürünleri tercih etmemeye dikkat edelim ki Bayram’da tadımız kaçmasın.

Hayırlı bayramlar.

 

Paylaş

Yorumlar

  1. Eda hanım bilgilendirici yazınız için şahsım ve okuyuşta bilgilenecekler için ayrıca teşekkür ederim ülkemiz de ne yazıkkı aldığımız kullandığımız gıda ürünlerine tam olarak güvenemiyorum bazı fırsatçılar 3 Kuruş para için insan sağlığını hiçe sayabiliyor bu Zararlı ürünlerin üzerinde bu ibareler yer alıyor buna bir yaptırım uygulanamıyormu bunu merak ediyorum biz yine dikkat edelimde etmesine bunları. Satışına neden izin veriliyor anlamış değilim keşke bu güzel yazınıza ek olarak bir kaç alınabilecek marka yazsaydınız çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

    • Merhabalar;

      Serzenişinize kesinlikle hak veriyorum. Bu konu hakkında daha detaylı bir araştırma yapmaya çalışacağım inşallah. Marka konusuna gelince ürünleri tek tek incelemek lazım çünkü güvenilir dediğimiz markaların bile bazı ürünlerinde bu katkı maddeleri maalesef var. Keşke tüm ürünlerde Helal ürün sertifikası uygulansa bizde ne alıp ne almayacağımızı bilebilsek. Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir