Bazı Şemsiyeler Neden Pahalı?

18 Eki 2017

 

Bazı şemsiyeleri yağmura hazırlıksız yakalandığımız için öylesine satın alırız. Bazılarını da özel olarak seçeriz. Aradaki fiyat farkının sebebini merak ediyor ve iyi bir şemsiyenin özelliklerini keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Şıklığın anahtarı, doğru aksesuarları kullanmaktır. Uzun süre kullanabileceğiniz parçalar doğru aksesuarlardır . Örneğin mevsimlik klasik ayakkabı, trençkot ve şemsiye, sizi uzun yıllar sonbahara hazırlamaya yetecektir.
Aston Martin arabaları satılırken beraberinde şemsiye verilmesi tesadüf değil. Çünkü iyi bir şemsiye aynı zamanda statü göstergesidir.

 

iyi-semsiye-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
Önceden ahşap malzemeden yapılan bazı şemsiyeler çabuk deforme olunca, 1852 yılında çelik tellere sahip şemsiyeler icat edildi. O günden beri şemsiyelerin tellerinin hangi metalden yapıldığı kalitesinin göstergelerinden biri. Önemli olan bütçenize uygun fakat kaliteli parçaları almak. İlk bakışta şemsiye önemsiz bir detay gibi gelse de, Osmanlı döneminden bize miras kalan en zarif aksesuar olduğunu unutmamak gerekir.

iyi-semsiye-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kaliteli şemsiye nasıl anlaşılır?
*Her zaman marka odaklı alışveriş yapılmamalı ancak söz konusu şemsiye olduğunda bilinen iyi markaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Piyasadaki çoğu şemsiyeler Çin üretimi olduğundan, marka gözetmek gerekiyor.
*Telleri sayın. Sağlam bir şemsiyede 18 tel bulunur. Daha az teli olan şemsiyeler de iyidir ancak en sağlam olanlarının tel sayısı 18 tanedir. Bu tellere kaburga eklemi de denir. Paslanmaz çelikten veya paslanmaz çelik kaplama olması gerekir.

iyi-semsiye-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
*İyi bir şemsiyenin ömrü 30 yıldır. Ancak piyasa sizi kullan-at tarzı şemsiyelere yönlendirir. Bunun sebebi ucuz işçi çalıştırıp, çevreye duyarlı olmayan üretim yerlerinin ayakta kalmasını sağlamak.
*İyi bir şemsiyeyi bir defa alırsınız, ucuz şemsiyeyi ise sayısız defa.
*Kumaşı naylon değil, dokuma kumaştan yapılır. Doğal kumaşlar da kullanılır ancak bunlar su geçirmez hale getirilir. Buna “empermeabilize” yani su geçirmez hale getirilmiş kumaş denir.
*Şemsiye sandığınız gibi sadece yağmurlu havalarda kullanılmaz. Hatta her mekana özel şemsiye türleri de vardır. Bir davete giderken aldığınız şemsiye ile sokakta kullandığınız şemsiye farklıdır. Böyle durumlarla uğraşmamak için katlanır şemsiyeleri tercih edebilirsiniz. Mekanizmaları farklı olsa da, malzemeleri sağlam olduktan sonra bu tarz şemsiyeler de uzun yıllar kullanılabilir.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir