Bebeğimin Sancısı

24 Ara 2014

image

Yeni doğan bebekler de sıkça rastladığımız gaz problemi anneliğin ilk evresinde olduğumuz için sıkça canımızı sıkar hemen araştırmalar yapmaya başlarız. Sanal alemden tutunda kapısını çalmadığımız doktor ve tabi ki olmazsa olmaz aile büyüklerimizin fikirleri bunun yanında bebeğimizin canının yanmasına üzüldüğümüz için tabiri caizse koca karı efsaneleri olan ki bazen gerçekten yarar sağlayan tedavileri uygularız.

Ben de aynısını yaptım. İlk bebeğim olduğu için fazla donanımlı bilgilere sahip değildim, her akşam aynı saatte dizlerini karnına çekerek huysuzluk yaparak şiddetli şekilde ağlaması sebebiyle öğrendim gaz sancılarını ve tedavi yöntemlerini.
Gaz sancıları 6 ay kadar sürebilir tıpta ‘KOLİK’ adıyla adlandırılan bir rahatsızlık.

image

Koliğin nedeni henüz bilinmemekle beraber; sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişesi/olumsuz duyguları ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Bazen emziren annenin yediklerine dikkat etmemesi sonucu ortaya çıkabilen bazen de anne her şeye dikkat etse bile bebeğin yanlış emme sonucu hava kabarcıkları yutmasıyla da gaz sancıları meydana gelebilir. Altını çizmeliyim ki; yediğine dikkat etmeyen anne yoktur asla.

Emzirme pozisyonları

Emzirme pozisyonları

Elbette hepimiz emzirdikten sonra sırtını sıvazlayarak bebeğimizin gazını çıkarıyoruz ve çıkan “gaaaaaarrrkk” sesinin bizlere yaşattığı huzur :)) hiçbir şeyde yoktur eminim.

Doğru gaz çıkartma pozisyonları

Doğru gaz çıkartma pozisyonları

Gaz sancısı nasıl anlaşılır?
Bebek meme emmek ister ama kısa bir süre sonra ağlamaya başlar. Bebeğiniz özellikle besin aldıktan sonra bu belirtileri veriyor ve sakinleşmiyor ise, bunun gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Ayrıca gazı olan bebeklerin karınları sert ve şiş görünür. Yüz üstü yatmayı daha çok severler.

Gaz sancısını engellemenin yolları ise;

•Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü bebeklerin sindirebilmesine en uygun doğal besindir.

•Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın, aksi takdirde saat başı emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.

•Sakin olun, bebeğinize şefkatle ve güvenle yaklaşın.

•Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.

•Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.

•Mama hazırlarken hijyen (temizlik) kurallarına uyun.

•Bebeği yan olarak veya karın üstü yatırın ve karın üstü yatırılırken sürekli gözetleyin.

•Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.

•Her beslenmeden sonra gazını çıkartın.

•Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.

•Doktorunuzun önerisiyle Aptamil Conformil ve Rezene Çayı kullanabilirsiniz. (Aptamil conformilin aynı zamanda kabızlık problemini ortadan kaldırıcı etkisi vardır ve yapılan araştırmalarda GDO’lu olmadığı kesinleşmiştir.)

image

Bunun dışında anne sütüyle beslenmek istemeyen yada anne sütünün yetmediği ek gıda olarak mama takviyesi ile beslenen bebeklerde gaz sancılarına daha sık rastlıyoruz, benim oğlum bu durumun en güzel örneklerinden bir tanesi.

image

Ek gıda yani mama ile beslenen bebeklerde;
•DrBrowns markalı kendinden gaz alıcı formulu olan gazlı biberonu şiddetle tavsiye ederim. Bu sayede bebeğinizden gaz çıkarmanıza bile gerek kalmıyor biberonun içerisindeki havayı alıcı aparatlar bebeğimiz karnını doyururken gaz oluşumunu engelliyor.

Diğer bi formulümüz ise; bebeğimizi dizlerimize veya kollarımıza karnı gelecek şekilde yüz üstü yatırarak sırtını sıvazlama yöntemiyle uzun süreli rahatlamasını sağlarız. Diğer bir rahatlatma yöntemi olan karnına hakiki zeytinyağı veya bebe yağıyla aynı yöne olacak şekilde dairesel hareketlerle çok bastırmadan ovuyoruz, bu yönteminde işe yaradığını bizzat test ettim.

image

Kullanabileceğimiz en rahatlatıcı zararsız ilaçlar ise sab simplex (uzun süre kullanımlarda bağışıklılık yapabiliyor) damla ve nurse harvey’s isimli bitkisel şurup tabi ki yine de doktorumuza danışmadan kullanmamalıyız.

image

image

Kocakarı efsanesine gelirsek biz bu yöntemle kurtulduk belkide inanç diyelim.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir