Bel Çantaları Neden Ön Tarafta Taşınır?

04 Ara 2018

İlk bel çantaları belin hemen altında ve geride taşınıyordu. Fakat hırsızlar gözlerine kestirip bu çantalara dadanmaya başlayınca, vücudun ön tarafına alındı.

1960’lardan itibaren hayatımıza giren bel çantalarının çok renkli bir tarihi var:

Bugüne kadar zaman tüneline konuk ettiğimiz giysilerin büyük çoğunluğunun en az 100 – 150 yıllık tarihi vardı. Peki İngilizce’de “fanny pack” ya da “bumbag” denilen bel çantalarının da, bu kadar eski, belki taş devrine uzanan bir tarihi olabilir mi? İngiliz Guardian gazetesi moda editörüne bakılırsa, bel çantalarını 1962 yılında Avustralyalı bir kadın (Melba Stone), kanguruların keselerinden esinlenerek icat etti. Yeni ama etkili bir icat, bel çantası.

Elbette, tarihsel kayıtlara bakınca, bel çantalarının çok daha eski modelleri bulunabilir. Mesela avcılar, bel çantası benzeri nesneleri, yüzlerce yıl av sahalarında kullanmışlardır. Ancak nesnenin, kadınlar için bir çantaya dönüşmesinin tarihi, 1960’larda başlıyor.

İlk bel çantaları belin hemen altında taşınıyordu. O yüzden Amerika’da ” fanny pack” adı verilmişti. Fakat hırsızlar gözlerine kestirip bel çantalarına dadanmaya başlayınca, vücudun ön tarafına alındı. 1980’lerde, dünya modasının önemli parçalarından biri haline geldi. Ama vücudun üzerinde taşındığı konum ve boyutları, modacıların meşrebine göre büyük değişim geçirdi: Küçük, büyük, çapraz, portföy…

Zamanla farklı farklı görünümlere büründü. Sade ve spor modellerin yanı sıra, hareketli ve süslü olanları da görüldü. Hatta sadece spor kıyafetle değil; abiyelere eşlik edecek şekilde modeller üretildi. Üretiminde hasır, deri, süet, nubuk, örgü gibi pek çok malzeme kullanıldı. Dileyen plajda, isteyen günlük hayatta uçuş uçuş bir elbise ile birlikte kullandı.

Özellikle el çantaları yerine kullanabileceğiniz zincirli omuz çantaları, bir ara çok moda oldu. Bu modelleri istendiği zaman zincirlerini içine sokup el çantası olarak kullanabilmek, kullanım esnekliği sağlıyor ve tercih ediliyordu. Yves Saint Laurent’den Stella McCartney’e kadar pek çok marka ve tasarımcı, bel çantalarını göz ardı edemedi.

1990’larda plastik görünümlü bel çantaları moda oldu. 1990’ların muz ya da şeftali görünümlü bel çantaları başlangıçta yadırgansa da kabarık ve abartılı görünüşleri pek çok kadına sevimli geldi. Ancak moda söz konusu olduğunda, en küçük bir aksesuarın bile fiziksel özelliklerinize uyması gerekiyor. Bel çantası kullanacaksanız sizin de bu kurala uymanızda yarar var.

(Not: Bu yazı Modanisa Dergi’de yayınlanmıştır.)
https://www.modanisa.com/dergi

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir