‘Ben Artık Yokum’ Dedi, Ve…

21 Kas 2018

 

Son günlerin en çok tartışılan fenomeni Dina Tokio. Başörtüsü ile tanınan Tokio, saçını açmaya karar verince hem takipçi kaybetti hem de itibar.

Dina Tokio, dünya çapında en güçlü, en yüksek sayıda takipçili fenomenlerden biri. Ya da biriydi demeliyiz. Geçtiğimiz ay, başını artık açmaya karar verdiğinde, instagram hesabından şöyle bir açıklama yaptı:
“Bu hijabi cemaat çok zehirli olmaya başladı. Takıntıları ve müdahale etme cüretleri çok arttı. Ben artık yokum.”


20 yıldır başörtüsü takan ve saçını göstermekten sakınan Dina Tokio, “Başımı örtmek hâlâ inancımın bir parçası ve her zaman hayatımın bir parçası olacak. Kimse benden bu hakkı alamaz. Ama bir süre başımı örtmek istemiyorum. Kararıma biraz saygı istiyorum; hepsi bu” diyor.

Dina Tokio, Mısırlı bir anneden ve İngiliz bir babadan dünyaya geldi. 7 kardeşler. Onu ilk kez 2011 yılında, türban bağlama videolarıyla tanımıştık.

Ancak o hiçbir zaman kendisini başörtüyle sınırlamadı. Örtülü kimliğiyle İngiltere’nin devlet televizyonlarından Channel 4’da kendisine yer açmayı başardı. Dina, kendisi gibi bir melezle kısa adıyla Sid ile evli ve Hanna adında bir kız çocukları var. Sadece bir blogger ya da fenomen de değil. Mesela Doosy Fil Tina adında bir çanta markası var. Girişimci ve yeniliklere açık olan Dina, anneliğiyle birlilkte ‘New Mom’s Blog’ adında bir blog açmış, iş hayatına yeni açılımlar getirmeyi ihmal etmemişti.

Bir zamanlar, İngiltere’de Cosmopolitan dergisine verdiği bir röportajda, “Nasıl ki mini etek giymek normal bir tercihse, tesettür de normal bir tercih. Ve ben de normal bir kadınım” diyerek tavrını savunmuştu.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir