Betül Aslankaya ile Hazır Giyim Üzerine

26 Ağu 2014

 

Betül Aslankaya ile yaptığımız keyifli röportajımızı sizlerle paylaşmak istedik. Keyifli ve güzel vakit geçirmemizi sağladığı için kendisine teşekkür ederiz.

Merve Uzun: Betül Aslankaya kimdir? Bize biraz eğitim ve iş hayatınızdan bahseder misiniz?

Betül Aslankaya: Ben 17.07.1988 İstanbul doğumluyum. İstanbul Aydın Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunuyum. Mezun olduktan sonra bilinen kuyumcu firmalarında tasarımcılık yaptım hala vitrinleri süsleyen bir çok tasarım bana ait 😉 Kuyumculuk sektörünü çok sevmeme rağmen bana yeterli gelmediğini anladım çünkü bu sektörde satılabilir olması çok önemli ve benim tasarımlarım mücevhere döndüğü anda anladım ki kabuğuma sığmıyorum 🙂 Sonrasında moda eğitimi almaya karar verdim Öncelikle Neslihan Yargıcı sonrasında kariyer eğitim kurumlarında stilistlik ve modelistlik eğitimi aldım. Eğitimlerim bittikden önce firmalarda sonra modacıların yanında stilist olarak çalışmaya başladım ve asıl işin mutfağında herşeyi öğrendim.

 

Bu 3 yılın içerisinde edindiğim bilgi beceri ve işin tekniklerine dayanarak en önemlisi kendime güvenerek İstanbul Başakşehir’de ilk butiğimi açtım. Başakşehir’i tercih etmemdeki en önemli sebep ukalaca olacak biraz ama 🙂 bu semtin böylesine güzel bir butiğe ihtiyacı olduğuydu ve açtıktan sonra bunu müşterilerimden de duymak beni çok mutlu etti.

Merve Uzun: Kolay oldu, her şey yolunda gitti diyebilir misiniz?

Betül Aslankaya: Hayır olmadı tabii ki. Bir çok zorlukla karşılaştık;Müşteri pörtföyünde,atölyelerimizde,çalışanlarımızda,aynı sektörde olduğumuz bir çok insanın kötü niyetleriyle çok uğraştık ama herşeye rağmen sevilen ve bilinen bir butik olmayı başarabildik. Bu işi çok seviyorum. Gerçekten gönülden bağlıyım fakat her işte olabildiği gibi bu işte de zorluklar var. İnsanlarla birebir iletişim halinde olduğumuz için her türlü durumla karşılaşabiliyoruz. Ama çok şükür herşeyin üstesinden geldik 🙂 Önce Allah’ın sonra ailemin desteği ile başardığım bu işi daha daha büyütmek için elimden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğim 😉

Merve Uzun: Hangi tasarımcılarla çalışıyorsunuz ve neden sadece kendi ürünleriniz değil?

Betül Aslankaya: Pınar Akşam/Tuay Karaca/Muammer Ketenci/Minel Aşk/Nigah/Kuaybe Gider/Begüm Ferace/ gibi tasarımcılara ev sahipliği yapıyoruz. Başarılı tasarımcılarla ortak çalışmak istedim. Birlik ve beraberlik içerinde olmanın kimseye zararı dokunmaz. Kendi tasarımlarımın yanında diğer tasarımcıların kolleksiyonları için onların müşterisinin benim butiğimden alışveriş yapması beni mutlu ediyor.

 

Merve Uzun: Çalıştığınız tasarımcıların tüm kolleksiyonlarını sizden temin etmek mümkün mü? Kişiye özel tasarımlarınızda bahseder misiniz?

Betül Aslankaya: Belli başlı tasarımlardan burada sergileyebiliyoruz ve aynı üründen 2. defa getirmiyoruz. Burası bir butik nadide ürünler az miktarlarda olur. Mağaza konsepti gibi seri şeklinde çalışamayız. Kişiye özel tasarım yapıyorum fakat hala tasarımcı olduğumu iddia etmiyorum. Çünkü bu kolay bir iş değil ve hemen tasarımcı oldum demek hiç hoş değil. Emek ve zaman ister. Atölyemiz Başakşehir de şuan 4 kişiyiz. Tabi fason çalıştığımız yerler çok fazla. Tasarımlarımı açık ve kapalı her bayan tercih edebiliyor.

Tasarladığım bir tunik tesettürlü bayanda pantolon ile tercih edilirken, açık bir bayanda tayt ile kombinleniyor.

Merve Uzun: Şuan ki durumunuzdan memnun musunuz? Kolleksiyonlarınızda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Betül Aslankaya: Başakşehir, Ümraniye ve diğer şubelerimden çok memnunum. Müşterilerim güzel ve kaliteli insanlar onlarla bağımız müthiş. İşime zaten aşığım 🙂 Allah’a şükürler olsun herşey yolunda gidiyor. Çok mutluyum 🙂 Kolleksiyonlar üzerinde bir çalışmam var, yakın zamanda bunu faaliyete geçirmek istiyorum. Şöyle ki, anne-kız-hala-teyze konsepti olacak ve bir aile geldiğinde kolayca kendine uygun kıyafetleri seçebilecekler.

Merve Uzun: Oldukça güzel bir fikir aslında müşterilerinizin işini kolaylaştırıyorsunuz. Yeni şube var mıdır ufukta? Hedefleriniz nedir?

Betül Aslankaya: Teşekkürler 🙂 Franchising vermeye başlayacağız, çünkü artık müşterilerimizden bu işi yapmak isteyenler bu taleplerle gelmeye başladılar. Artık değerlendirmeye alıyorum. Bu şekilde bir oluşum içerisinde olacağız. Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin her yerine ulaşmak istiyorum ki zaten şuanda bile müthiş bir talep var ve kargo ile çok yoğun çalışıyoruz. (Yurtiçi ve Yurtdışı) Türkiye’nin her noktasında hizmet vermeliyim ve Betül Aslankaya markasını herkes bilmeli. Ayrıca yeni şubemi Nişantaşı’nda açacağım artık zamanı geldi 🙂

 

Merve Uzun: Son olarak www.tesetturgiyim.com için söylemek istedikleriniz var mıdır?

Betül Aslankaya: Bence çok güzel bir oluşum. Bunun yapılması gerekiyordu. Bir çok web sayfası var fakat çok fazla konuya değiniyorlar. Sizin amacınız tesettürlü bayanların tesettür markalarına, tesettür tasarımcılarına ulaşması, bu çok daha güzel. Adı amacına uygun, emin adımlarla ilerleyeceğinize eminim. Allah yolunuzu açık etsin. Bana ulaşmak isteyenler için ve kolleksiyonlarıma bu sayfadan güncel olarak ulaşabilecekler. Bu çok güzel teşekkürler. =)

Merve Uzun: Betül Hanım sizi tanımak çok güzel. İyi dilekleriniz ve bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Alanında emin ve sağlam adımlarla ilerleyen Betül Aslankaya ile ilgili bilgilere, güncel haberlere ve koleksiyonlarına sayfamızdan ulaşabileceksiniz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir