BİR CHANEL YETER

08 Eki 2015

Para verilerek alınamayacak hiç bir marka yoktur. Ancak imajı satın alamazsınız. İstediğiniz sektör ne olursa olsun, başarılı bir imaj çizmek için, ilham almak sizi harekete geçirecek. Peki ilham alacağınız kişiyi ne kadar iyi tanıyorsunuz?

“Lüks” kategorisinde aklımıza ilk gelen marka Chanel, söylenildiğinin aksine tek başına bir marka yaratmamıştır. Çünkü kalite, bir markayı ortaya çıkarmak için yeterli değildir. Tıpkı onun gibi lider markalar, isimlerini değil, hizmet verdikleri kategoriyi geliştirirler.

Moda sektöründe başarılı  olmanın diğer yolu, her hangi bir parçayı kadınların arzu nesnesine dönüştürebilme yeteneğidir.

İster Coco Chanel‘in pazarlama stratejisini uygulayın, isterseniz  bu öyküden alacağınız ilhamla başka bir sektöre yeni bir soluk getirin. Kendi markanızı yaratmak, Chanel markalı fikirlerden geçer. Bunu bir kadına Chanel verdiğinizde daha iyi anlarsınız. Çünkü her Chanel, tutku ve lüks kokar.

hija.be

Parlak Bir Fikir Bulmak

Kadınların Chanel’i seviyor olmasının başlıca nedeni, 1913’te korselerden kurtulup rahat bir nefes almalarını sağlayacak spor kıyafet koleksiyonuydu. Neden erkekler kadar rahat olamıyorlardı? Bu bir çeşit eşit olma arzusunun kıyafetlere yansıması olacaktı. Bir diğer deyişle, özgürlüğün zarif hali.

Ucuz Ama Kullanıma Uygun Materyal Seçimi Pahalı kumaşlar savaş zamanında zenginler için bile ulaşılamaz hale gelmişken, Coco’nun gözlem yeteneği devreye girdi. Fabrika işçilerinin jarse kumaştan dikilmiş önlükleri hem ipek gibi bir görünüme sahipti hem de ucuzdu. Coco, ucuz kumaşı jet sosyeteye giydirecekti…Bunu başardığında, kumaş değil, özgün tasarımı konuşulacaktı.

coco-chanel

İkna Kabiliyeti

Jarse kumaşı zengin bir müşterisini ikna ederek ilk denemeyi yaptı. Tasarımı özel bir davette giymesi için ikna ettiği müşterisi, kıyafeti sorulunca kararından memnun olmuştur eminiz. Dilden dile dolaşmaya başlayan bu akım, 1915-1917 yılları arasında Harper’s Bazaar dergisinde Chanel’in adının “müşterilerin tercih ettiği markalar listesi”nde yer almasını sağladı.

Bazı Şeyleri Şansa Bırakmak 921 senesinde Chanel’in ilk parfümü olan Chanel No.5’in yaratıcısı Ernest Beaux Chanel’e 1-5 ve 20-24 arası iki seri sundu. Chanel ise 5’i tercih etti. Beaux’un “Peki parfümün ismi neden Chanel No.5?” sorusuna karşılık ise, “Ben her yılın beşinci ayı olan Mayıs’ın 5’inde defilemi başlatırım ve bu 5 numara bana şans getirecek, inanıyorum” deyip markasının adını ‘Chanel No.5’ koydu. Zamanlama tamamen duygusal nedenlere bağlıydı ve hiç bir moda takvimine uymuyordu. Bu noktada işini şansa bırakmak, ve içgüdülerini dinlemek daha doğru olmuştu.

hija.be

Kaliteden Ödün Vermemek

Şişenin dışı değil içi önemliydi. Üstelik herkes parfümün şişesinin bu denli basit olmasını eleştirirken. Bir röportaj sırasında, bir gazeteci, Marilyn Monroe’ya uyumak için ne yaparsınız diye sordu, Monroe’nun cevabı ise, “No. 5’in küçük bir damlasını koklamam yeterli” oldu ve satışlar patladı. Ve iç güzellik yine kazandı.

Risk Al Kaybet Kazan Chanel, savaş enkazı altında adeta ezilme dönemi yaşıyordu. Yeni şeyler üretmek imkansızdı. 1953 yılında Christian Dior’u bulmak için Paris’e geri döndü. Bu esnada destek istemek için Pierre’e başvurdu. Bu işbirliği onlara da büyük bir pay vermek anlamına geliyordu. Fakat bu halde bile kazanacaklarının kat kat fazlası olacağını bilen Chanel, karşılık olarak tüm ürünlerinin “Chanel” olarak isim hakkını aldı.  1955 Şubat’ında Chanel, Chanel takım elbiseyi, Chanel deri çantayı ve erkekler için tasarladığı ilk parfümü ‘Pour Monsieur’u tekrar piyasaya sundu. Chanel ve onun bahar koleksiyonu 1957 Dallas Moda Ödülleri’nde Moda Oskarı’nın sahibi oldu.

 

4791027868_e4c75aaac5_b

 

Bütün bunlar yardımcı olur mu bilmiyoruz, iyi bildiğimiz şey ise bir tutkunuz olması gerektiği. Chanel’in bitmeyen öyküsü, sizin öykünüzün başlangıç noktası olabilir.

Unutmayın, iç güzellik daima kazanır…

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

  1. Fatma diyor ki: Ekim 10, 2015 at 07:40:43

    İnternette üç saat gezinmek gerek bu bilgilere erişmek için teşekkür ederim hija

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir