Bir Savunma Çeşidi: Özdeşim Kurmak!

16 Jan 2017

“Biliyor musun, benim babam çok güçlü, o herkesi yener.” derken çocuk; gözlerinin ışıl ışıl parladığını fark edersiniz hemen. Bir babanın çocuğuna hissettirdiği güç tarifsizdir çünkü. Nasıl ki bir anne, sevginin ve şefkatin yeridir; baba da otoriteyi, gücü ve kuvveti ifade eder. Bir savunma mekanizması olarak idealizasyon yani özdeşim kurma ise,  temelde babaya karşı duyulan ihtiyaçtan doğan ve kişinin ileri ki yaşlarda bilinç dışı ortaya çıkan bir durumunu ifade eder.

136-3

Her insan, önemli bir gereksinim olarak belli bir güce sığınıp korunmak ister. Özellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan bu ihtiyaçla, bir babanın belli bir konumda olmasını bekleyen çocuk, gerek annesinin gerekse de başkalarının ona saygı duyduğunu görmek ister. Dolayısıyla, anneyi şefkatli, babayı da kuralları koyan ve ihtiyaç duyduğunda yanında bulduğu bir figür olarak zihnine yerleştiren çocukta, sağlıklı bir ilişki kurma kabiliyeti gelişebilecek ve kendisini yalnız hissetmeyecektir. Böylece, kendisine güvenen girişimci bir birey olabilecektir.

Father and son lying on lawn in park

Fakat eğer anne, babanın otoritesini kırmaya çalışırsa ve “babanız anlamaz, ben hallederim” gibi tutumlarla babanın saygınlığını zedeler ise, o zaman çocukta sağlıklı bir “anne-baba” figürü şekillenemeyecektir. “Babamın biricik çocuğuyum ben!” duygusunu yaşayamayan çocuk, “ben bana yeterim, kendi başımın çaresine bakarım” diyebilecektir. Aile bağlarını koparan ve özellikle ergenliğinde kendi odasına çekilen biri olma ihtimali artacaktır.

Image of two young businessmen communicating at meeting

İşte bir savunma çeşidi olarak adlandırılan özdeşim kurma, özellikle yetişkinlerin, çocuklukta karşılanmamış “idealizasyon” ihtiyacından doğmaktadır. Başkalarının başarılarını, kendi başarısı gibi övünen bu tür kişilerin, güçlü bir figürün himayesinde ve böylelikle huzurlu olabilme kaygısı vardır. “Amcam çok iyi bir mühendis, önemli bir projeye imza attı ve ben de bir süre onunla kalmıştım” gibi gururla anlattıkları şey, başkalarının başarısı olsa da, kişi özdeşim kurarak bu başarıda bir parça kendisini de görerek yeterli, tamamlanmış ve huzurlu hisseder.  Aynı şekilde eğer yakınlarının başarısızlıkları söz konusu ise, kendisini yetersiz ve değersiz görebilmektedir. Sonuç olarak, babayı idealize etmek yaşamın belli dönemlerinde her bireyin ihtiyacıdır, fakat bu durum eksik kalmışsa, yaşamın her evresinde ortaya “bir ego savunması” olarak çıkabilecektir.

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *