Bir Stil Hikayesi: Blazer Ceket

29 Kas 2016

 

Her eşyanın bir ortaya çıkış hikayesi vardır. Sosyolojik etkenler ve sınıf farklılıkları kıyafetlerin genel tarihinde belirleyici güce sahip olsa da; herhangi bir ihtiyaç, farklı görünme gereksinimi ya da yeni şeyler üretme merakı bu süreçleri etkileyebilir. An gelir şöyle bir aklınızdan geçer. Düşünür düşünür de nasıl keşfedilmiş tahmin edemezsiniz. Günümüzün olmazsa olmaz kıyafetleri de bu yollardan geçmiş ve tarihiyle merak uyandıran cinsten. Bugünkü hikayemiz, tek parçayla etkileyici bir stile kavuşmanın pratik yolu blazer ceketler hakkında.

blazer-ceket

blazer-ceket   blazer-stili

Çift düğmeli kruvaze yaka olanları meşhur olsa da; ahşap, metal veya altın düğmeli, tekli veya çift göğüslü, tüvit, yün veya kadife kumaşlılara kadar blazer ceketler, erkekler ve günümüz kadınlarının giyim eşyaları arasında ikonik bir parçadır. Okul kıyafetleri arasında seçkin bir yere sahip oldukları gibi, özel alandan kamu kültürüne değin pek çok yerde ilk izlenimi verirler.

blazerin-ortaya-cikis-hikayesi

blazer-stili

Blazer ceketin ortaya çıkış hikayesi, İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan bir üniversitenin kürek kulübünün kuruluşuna, 1825 yılına dayanıyor. Kulüp üyeleri kendilerini belli etmek ve diğer gruplardan öne çıkmak için, kırmızı flanel dokuma blazer giymeyi tercih ederler. Ve kısa zamanda “blazer ceketliler” olarak anılmaya başlarlar. İngiltere’de oluşan bu akım, Amerikalılar sayesinde dünyada ünlenir. Amerikan üniversitelerinin spor takımları, öğrenci kulüpleri ve toplumda yer alan üst düzey sosyetik ve akademik gruplar, kendi ayrıcalıklarını göstermek için blazer ceketler tasarlamaya başlar. Ön ceplerine diktikleri armalarla, her grup toplumda ayırt edilebilir hale gelir.

the-rolling-stones-blazer-style

blazer-ceketin-hikayesi

Blazer ceket gitgide formal görünümün bir parçası haline gelir. Ancak sadece bu kadarla da kalmaz. Çeşitli moda akımlarının eşliğinde farklı tasarımlarla günlük kullanıma hızlı bir geçiş yapar. 1960’lı yıllarda Beatles, Who, Rolling Stones, Kinks gibi grupların önderliğinde rock’n’roll gençliğinin favori kıyafeti haline gelir. Parlak renkte ve kalın çizgili geniş yakalı modeller, blazerin klasik havasını ve sınıfsal farklılıkları yansıtan ideolojik çizgisini yumuşatır.

blazer-ceket-stili blazer-ceket-stili blazer-ceket-stili

kadife-blazer-ceket blazer-ceket-stili blazer-ceket-stili

Bugüne baktığımızda her güne eşlik edecek sıradan bir parça imajı çizse de bu değişmeyeceği anlamına gelmiyor. 2016-2017 podyumlarında büyük bir dönüşüm geçiren ve en renkli haline bürünen binbir desen blazerlar, sıkıcı bir klasik olmaktan çıkıp başrole yerleşiyor. Özellikle Thom Browne 2017 ilkbahar/yaz koleksiyonuyla, blazer ceket hakkındaki tüm stil denklemlerini yeniden yazacak tasarımlara imza atıyor. Blazer cekete farklı bir gözle bakmaya şimdiden hazırlanın!

thombrownetriptych

tom-browne-blazer thom_browne_blazer-ceket

thom_browne_1_ss17_rtw_ny_print_pattern_catwalk_trends_2-700x1000

 

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir