Bitki Çaylarınızı Kavanozda Demleyin

12 Ara 2017

 

 

Havanın soğumasıyla birlikte yokluğunu hissetmeye başladığımız sıcak içecekler doğru demleme ile şifa dağıtıyor. Uzun ve yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde siyah çayı es geçip bitki çaylarına yönelmek ilacınız olabilir. Alternatif tıp ve modern tıbbın el ele ilerlediği günümüzde bitki çayları iyileşme sürecini lezzetli hale getiren detaylar arasında yer alıyor.

kavanozda-cay-demleme

Rahatlamadan kilo vermeye kadar bütün ihtiyaçlara hizmet eden bitki çayları soğuk algınlığına karşı kalkan görevi üstleniyor. Bilinen ve bilinmeyen yönleriyle sizler için derlediğimiz şifalı çayların tamamını aktarınızdan temin ederek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

kavanozda-cay-demleme

Ihlamur: Ballı ve sade olarak tüketilen ıhlamur yapılan araştırmalar sonucu antibiyotik görevi üstlenen yapısıyla mutfağınızda olmayı hak ediyor. Ihlamur içeriğindeki müsilaj oranı sayesinde boğaz ağrılarını hafifletirken iyileşme sürecini hızlandırıyor.

kavanozda-cay-demleme

Kuşburnu: C vitamini yönünden en zengin bitkiler arasında yer alan kuşburnu aynı zamanda ağrı kesici özelliği taşıyor. Poşet çay yerine kurutulmuş ya da taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen vitamin deposu marmelat olarak da tüketilebiliyor.

kavanozda-cay-demleme

Yeşil Çay: Antioksidan değeri yüksek seçeneklerden biri olan yeşil çay kafein içermesi sayesinde yorgunluk atmayı sağlıyor. Kahvenin sağlıklı alternatifi gösterilen yeşil çayı içmekte zorlanıyorsanız tarçın ve karanfil gibi baharatlarla karıştırabilirsiniz.

kavanozda-cay-demleme

Zencefil: İltihap sökme özelliğiyle gribal enfeksiyonlarda kurtarıcı rolü üstlenen zencefili yemeklere katabilir ya da çayını içebilirsiniz. Kök zencefili küçük küpler şeklinde doğrayıp buzdolabının derin dondurucu kısmında muhafaza edebilirsiniz.

kavanozda-cay-demleme

Papatya: Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırdığı tespit edilen papatya dört mevsim temin edilebiliyor. Bahar ve yaz aylarında topladığınız papatyaları kurutarak kış boyunca çayını yapabilir ya da aktardan satın alabilirsiniz. Rahatlatma etkisine sahip papatya uyuyarak dinlenmeyi de garanti altına alıyor.

kavanozda-cay-demleme

Tercih edilen çayın çeşidi kadar önem taşıyan doğru demleme yöntemi çaydanlık yerine kavanozdan geçiyor. Kaynatılmış suyu yapacağınız çay miktarına uygun cam bir kavanoza aktarın. Suyun içine kuru ve yaş bitkileri ekledikten sonra kavanozun kapağını kapatın. Kullandığınız bitkinin türüne ve istediğiniz yoğunluğa göre demleme süresini ayarlayıp yakmayacak sıcaklıktayken çayınızı tüketin. Bitkilerin, su kaynadıktan sonra eklenmesi kekremsi tadı önlerken; kavanozda demlenmesi özünün korunmasını sağlıyor.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir