Ev Düzeni İçin Pratik Bilgiler

07 Oca 2016

 

Günümüz kadınlarının vakit darlığından, iş ve şehir hayatının koşturmacasından dolayı ev temizliği ve düzeni hususunda yaşadığı zorluklara bir nebze kolaylık sağlayacak önerilerimiz var. Ev temizliği yapmak, bu düzeni korumak için neler yapılmalı, aile fertlerine düşen görevler neler ve temizlik hayatımızın ne kadarını kapsıyor gelin bir bakalım.

 

ev-kadini-hanimi

Öncelikle çalışan ve bir çocuk annesi biri olarak ev işini külfet değil, şükür sebebi olarak görmenizi tavsiye ederim. Dünyanın birçok yerinde temizleyecek evi olmayan, felaketlerde veya savaşlarda evini kaybeden insanları düşünerek, her yaptığınız işi besmele ve şükür ile yapmanız sizi motive edecektir. Yazılı olmasa da ev temizliği için bir plan oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır. Haftada bir olarak planladığınız günü çalışan kadınları düşünerek cumartesi olarak değerlendirirsek, cuma akşamdan akşam çayını demler demlemez yıkanacak giysileri renklerine göre istifleyip sıra ile makinaya atarak işe başlayabilirsiniz. Bu tarz önceden yapılan işler büyük temizlik gününüzde işinizi kolaylaştıracaktır.

fft81_mf2050095

Evimin dağınıklığı ile baş edemiyorum!

  • Bunun için evinizi neyin dağıttığına şöyle bir göz atın. Oyuncaklar ise; toplama alışkanlığını çocuğunuza erken yaşta kazandırmalısınız. Onun oyuncakları ile oynayacağı alanı tembihleyip diğer alanlara oyuncak taşımamasını ve siz de onun yanında oturarak sağlayabilirsiniz.

  • Genelde giysi dağınıklığı çok fazla oluyor. Bunu da yukarıda bahsettiğim plana göre yaparsanız haftanın her günü evinizde çamaşır, ütü dağınıklığı yaşanmaz.

  • Sabahları uykudan uyanır uyanmaz kişisel ihtiyaçlarınızı giderirken evin tüm pencerelerini açın ve sonrasında pijama ve yataklarınızı toplayın. Yatak örtüsünü örtmeniz sadece 1,5 dakikanızı alacaktır. Kendinize vakit kalmıyor yalanını söylemeyin!

  • Yemek yeme alanınızı belirleyin ve bunun dışında yemek yemeyin. Çocuğunuz da bu kurala alışacak ve koltukların sünger altlarından susam toplamak zorunda kalmayacaksınız.

  • Akşam yemeklerinden hemen sonra mutlaka makinayı çalıştırın ve uyumadan önce yıkanan makinayı boşaltın. Çünkü sabah içtiğiniz suyun bardağı, yemek atıştırdığınız tabak üzerine eklenecek akşam bulaşığı gözünüzde büyüyecek.

  • Mutfak dolaplarınıza ve buzdolabına yerleştireceğiniz her şeyin temiz olmasına özen gösterin. Bakliyatlar için saklama kapları kullanın. Kutu maliyetlerini fazla geliyorsa eski kavanoz ve şişeleri geri dönüşüm projeleri ile kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

  • Bunlar dışındaki dağınıklıklar; mesela banyodaki tarak ve kremler, akşam cebinizden çıkardığınız kalem, cüzdan gibi şeyler için küçük kutular kullanın.

  • Dolap içi dağınıklıklarını önlemek için; renklere ve mevsime göre istifleme yapıp, çamaşırları düzgün katlamanız, (ütüden tasarruf sağlar) küçük parçaları kutulara veya uygun askı aparatlarına yerleştirmeniz gerekir.

  • Evdeki kablo dağınıklığı için uygun bulduğunuz bir prize beşli ara priz takıp bu prizi şık bir kutunun için yerleştirip şarj edilecek cihazlarınızı görüntü kirliliği oluşmadan şarj edebilirsiniz. Bunu boş bir çekmeceye de uygulayabilirsiniz.

4-elektronik-sarj

  • Ütü, ütü masası, süpürge gibi evinizi dağınık gösteren eşyalar için onların ebatlarına uygun dolap yatırmanız. Eğer imkanınız yok ise, az kullanılan bir kapı arkasına iki ayak taktırıp ütü masasını, üzerine tek raf yapıp ütüyü koyabilirsiniz.

duzen17

Küçük bir not daha: Pahalı leke çıkarıcılar, parfümler, lüks süpürme- yıkama cihazları kullanmanıza hiç gerek yok. Temizlik için basit deterjanlar, sirke ve doğal sabun yeterli.

para-kazanmak-isteyen-ev-hanimlari-icin-muthis-oneriler

Eğer düzenli olmak istiyorsanız hiçbir işi sonra yaparım demeyin! Yarın yapacağınız işler ile birleşen eski işler sizi evinizden soğutur ve yorar. Ev işlerini doğru planlar ve görev dağılımını aile fertlerinin yapmaktan hoşlandığı şekilde paylaşırsanız her şey daha kolay olacaktır.

 

602042_551064384976232_884068359_n

Umarım yazdıklarımdan özellikle yeni yuva kuran arkadaşlar faydalanırlar. Yuvanız her daim huzurla dolsun 🙂

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir